Доступність посилання

ТОП новини

Прямі іноземні інвестиції зростають у світі, але падають у Європі


Прага – Уперше в історії міжнародні інвестори вклали більше грошей у країни, що розвиваються, ніж у розвинуті країни. При цьому, однак, головним магнітом для прямих закордонних інвестицій залишаються Сполучені Штати. Там інвестиції зростають, незважаючи на складну економічну ситуацію, а от у Європі – навпаки, скорочуються. З чим це пов’язано і як на цьому тлі виглядає Україна?

Прямі іноземні інвестиції у світі знову зростають, але повільно, бо на перешкоді стоїть поширена проблема з державним боргом. Так оцінює загальну ситуацію агентство ООН, що вивчає тенденції у торгівлі та розвитку країн світу. Найбільше закордонних інвестицій, як і раніше, залучають Сполучені Штати. Навіть незважаючи на боргову кризу та інші економічні проблеми США, інвестори збільшили свої внески до розвитку Америки практично на половину. На долю США минулого року припало майже 230 мільярдів із загальної суми інвестицій у світі – 1 трильйон 200 мільярдів. Слідом за США – Китай, який зумів залучити майже половину від американської суми – 106 мільярдів.

Європа втрачає інвестиційну привабливість

Загалом експерти зазначають, що минулий рік був переломним для світових тенденцій щодо закордонних інвестицій. «Минулого року вперше в історії інвестиції до країн, що розвиваються, та в країни з перехідною економікою перевищили інвестиції в розвинуті країни», – зауважує професор університету «Вест Індіс» Деміен Кінг. Ця тенденція, на думку вчених, є позитивною для світу, що розвивається, бо бізнес інвестує за кордоном з двох причин: для збільшення ефективності та відкриття нових ринків. Для країн, що розвиваються, закордонні інвестори приносять не лише гроші, а й новітні технології.

Головний потік інвестицій, понад третина, спрямований до східної та південно-східної Азії. Такі регіони, як Африка, східна Азія, та перехідні економіки Центральної і Східної Європи зазнали зменшення інвестицій. При цьому Україна йде врозріз з тенденціями регіону і реєструє зростання закордонних інвестицій минулого року.

Набагато гірше, всупереч світовій тенденції, розгортається ситуація із зовнішніми інвестиціями в Європі. Європейці втрачають привабливість, кількість закордонного капіталу минулого року впала на 19%. Найбільше постраждала Велика Британія – там закордонні інвестиції скоротилися на 35%. Головною причиною провального для європейців інвестиційного року експерти називають побоювання, що посилюються у зв’язку з кризою державних фінансів багатьох європейських країн.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG