Доступність посилання

ТОП новини

Молдовські гагаузи намагаються знайти спільну мову з Кишиневом


Прага – Цього року близько 10 відсотків школярів гагаузької автономної області в Молдові не змогли скласти іспит з румунської мови і літератури. Кількість гагаузьких дітей, які погано знають офіційну мову країни, постійно зростає, що збільшує напруження між представниками цього переважно російськомовного тюркського народу і центральною владою.

Результати іспитів із румунської мови розізлили багатьох гагаузьких батьків, які написали відкритого листа, звинувачуючи «націоналістів» у тому, що вони зменшують можливості для освіти гагаузьких дітей, і таким чином хочуть тримати їх у «резервації». Справою шкільних іспитів зайнявся особисто керівник області, який поїхав до столиці з проханням дозволити гагаузьким учням скласти іспит повторно.

Після цих переговорів у розмові з Радіо Свобода міністр освіти Молдови Михайло Шляхтицький наполягав, що без знання мови країни, в якій людина живе, вона не зможе реалізуватися.

«У будь-якій країні є своя мова і без знання цієї мови не можливо реалізуватися. Бо навіть для того, щоб людина реалізувалася в інших країнах, вона має реалізуватися у своїй власній країні», – зазначив міністр.

За словами Михайла Шляхтицького, всі учасники зустрічі погодилися, що рівень викладання румунської мови в Гагаузії потрібно піднімати.

Гагаузія – це невеличкий, переважно сільськогосподарський регіон Молдови, де проживає близько 160 тисяч осіб. Гагаузи – це тюркський народ, що оселився в цій місцевості майже 1000 років тому, але з того часу практично втратив свою мову. Викладання у місцевих школах ведеться в основному російською мовою, хоча офіційно мов у регіоні три, гагаузька, румунська та російська.

Тридцятилітній гагауз Віктор Фурманії, який живе в Кишиневі, зауважує, що говорити по-румунськи він навчився лише переїхавши до столиці. «В Гагаузії практично всі школи російські. Я не знаю, чому. Але я маю тут роботу в Кишиневі, то я вивчив румунську, а якби не мав роботи, то мабуть і не знав би її», – каже він.

Гагаузія може стати ще більше ізольованою від решти Молдови – експерти

На відміну від Придністров’я, Гагаузія, яка також на початку намагалася відділитися від Молдови, залишилася у складі країни, але отримала широкі права автономії, що включає власні рішення щодо освіти, культури, соціальних видатків.

Регіон має розвинуті міжнародні зв’язки, з Туреччиною і Росією. Місцева преса повідомляє, що учні, які провалили іспит з гагаузької мови, вже отримали запрошення вчитися у Росії чи Туреччині. Експерти попереджають, що якщо це стане тенденцією, то це лише призведе до більшої ізоляції Гагаузії від решти Молдови.

Але зрештою, експерти говорять, що вирішувати свою долю, згідно з законом мають самі гагаузи, бо місцева влада має останнє слово у тому, як багато має звучати румунської мови в гагаузьких школах.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG