РНБО тоді опікувалося практично всіма можливими питаннями державної політики, намагаючись частково бути альтернативою уряду, стверджує цей експерт. Водночас апарат Ради Нацбезпеки роздули. Він складався приблизно з трьохсот осіб, а заступників Секретаря Ради було дев’ятеро осіб. При цьому в засіданнях РНБО брали участь політики з протилежними підходами до вирішення. Доходило навіть до таких конфліктів, як між колишнім міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком і екс-главою КМДА Леонідом Черновецьким.
При сильному Президентові – ефективне РНБО
За президентства Віктора Януковича становище поліпшилося. Апарат РНБО скоротили втричі, і ця Рада виконує ті функції, які й належить виконувати таким структурам. Відповідаючи на запитання Радіо Свобода, Віктор Чумак переконував, що РНБО є потрібною для України структурою.
«Навіщо РНБО? А що, РНБО повинно засідати щотижня, щоб було видно результати роботи? Для вирішення поточних питань є адміністрація Президента, Кабінет міністрів. При сильному Президентові РНБО виконує функцію колегіального затвердження рішень Президента. Зараз, принаймні, ми маємо сильну президентську вертикаль і маємо колегіальне затвердження рішень, які ухвалює Президент.Все!» – наголошує Віктор Чумак.
Притулок, а не функціональний орган
Зі свого боку, кандидат політичних наук Олександр Палій не заперечує значення Ради національної безпеки та оборони. Але зараз ця Рада є більше притулком для політиків, які втратили впливові посади в уряді та інших органах влади (один із яскравих прикладів – заступник секретаря РНБО Нестор Шуфрич). А головне, вважає Олександр Палій, така Рада не є функціональною структурою. І це передусім не проблема тих, хто працює у РНБО.
«Це проблема підходу і фокусу нинішньої влади. Оскільки фокус кардинально змістили з проблем національної безпеки в бік пріоритетних питань, пов’язаних із перерозподілом майна, ресурсів і так далі. Тому серйозного ставлення до безпеки держави, до безпеки 46 мільйонів громадян у нашій країні не існує», – вважає Олександр Палій.
За 15 років існування у Ради національної безпеки та оборони України було восьмеро секретарів (головою РНБО є Президент). На думку більшості експертів, найефективніше Рада працювала за першого секретаря – Володимира Горбуліна. Зараз секретарем РНБО є Раїса Богатирьова, яка обіймала цю посаду і за президентства Ющенка, і зараз, за президентства Януковича.