Доступність посилання

ТОП новини

Словаччина – Україна: «газовий присмак» переговорів


Газопровід «Північний потік»
Газопровід «Північний потік»

Київ – Енергетична безпека на сході Європи, консульські питання та підготовка саміту «Східного партнерства» у Польщі – ці три блоки питань обговорили у вівторок у Києві міністри закордонних справ України і Словаччини Костянтин Грищенко та Мікулаш Дзурінда. Нинішній візит Дзурінди – одного з політичних старожилів Словаччини – Київ розцінив як успішний, але відвернути увагу експертів від протистояння Києва і Москви, ще й у день, коли Росія запустила свій новий газопровід «Північний потік» в обхід України, він не зміг.

Очільники України залишилися задоволені спілкуванням із міністром закордонних справ Словаччини. Президент Віктор Янукович згадав успішні домовленості щодо економічної співпраці під час зустрічі зі своїм словацьким колегою влітку цього року. Прем’єр-міністр Микола Азаров пригадав про діалог із європейськими політиками під час відзначення 20-річчя Вишеградської четвірки у травневій Братиславі.

А міністр закордонних справ Костянтин Грищенко зазначив, що нині у Києві було закріплено оформлені раніше пропозиції щодо поглиблення співпраці між Україною і Словаччиною.

«У червні цього року президенти України і Словаччини провели предметні й результативні переговори щодо перспектив українсько-словацького співробітництва. Більшість із досягнених домовленостей, зокрема у міграційно-візовій сфері, уже виконано. На нинішніх переговорах окрему увагу ми приділили підготовці до Варшавського саміту «Східного партнерства», обговорили питання інвестиційного співробітництва тощо», – сказав український міністр.

«Газовий присмак» співробітництва

У свою чергу, Мікулаш Дзурінда одним із найважливіших питань назвав енергетичну безпеку. З цього приводу по закінченні переговорів у Києві він поінформував журналістів, що отримав запевнення від керівників українського уряду: постачання газу відбуватимуться згідно з домовленостями між двома країнами.

«Тобто, і Словаччина, і Євросоюз у цілому газом цієї зими будуть забезпечені!» – сказав словацький міністр.

Тим часом у Москві голова правління російського «Газпрому» Олексій Міллер заявив на прес-конференції, що уряд України у питанні ціни за транзит газу введено в оману. Ставки на транзит газу через Україну значно вищі, ніж у Німеччині, Польщі та Словаччині, ставка на транзит прив’язана до ціни газу, заявив Міллер.

Газ для українських споживачів у підсумку дешевший, ніж для західних сусідок України, переконував Міллер.

Енергетична дипломатія України

Експерти у Києві та Братиславі вважають енергетичний аспект нинішніх українсько-словацьких переговорів ключовим для подальшого поступу України в європейському напрямі. Якщо українці домовляться з «Газпромом», переговори між Києвом і Брюсселем будуть успішними, вважає керівник школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Ростислав Павленко.

У розмові з Радіо Свобода він також зазначив, що нинішні переговори у Києві можна вважати і представленням позиції України щодо її енергетичної політики своїм європейським партнерам.

«Якщо Україні та Росії не вдасться досягти спільної позиції щодо перегляду газових угод, то українська влада робить цілком адекватні речі: вона ситуацію з постачанням газу до Європи намагається пояснювати західним сусідам. Не варто забувати, що Україна долучилась до Європейського енергетичного співтовариства і зобов’язана попереджати про можливі ризики», – нагадує Павленко.

Міністр закордонних справ Словаччини перед поверненням із Києва до Братислави пообіцяв, що Словаччина разом із Україною співпрацюватимуть для розбудови прозорої потужної системи енергетичної безпеки Європи.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG