Доступність посилання

ТОП новини

У Москві підтвердили взаємодію Путіна і Тимошенко проти Януковича (європейська преса)


Прага – Європейські видання інформують про «визнання Європейським Союзом на варшавському саміті «Східного партнерства» європейських прагнень і європейського вибору своїх східноєвропейських партнерів та їхніх зобов’язань щодо розбудови глибокої і життєздатної демократії». Саміт ЄС 29 вересня у Варшаві оголосить про виділення додаткових асигнувань на 2012–13 роки і поступове створення із шістьма країнами «Східного партнерства» «економічного регіону» на кшталт договорів про вільну торгівлю ЄС з Ісландією, Норвегією та Швейцарією. Є також повідомлення про участь у варшавському саміті канцлера Німеччини Анґели Меркель і спростування її офісом чуток про нібито ультиматум Берліна Києву у справі Тимошенко. Низка газета попереджає про важкі переговори Президента України нинішньої суботи в Москві, коли тандем Медведєва-Путіна нібито спільно висуне в підмосковному Завидові Вікторові Януковичу останній ультиматум Кремля. Дипломат Кремля, який готує зустріч сторін 24 вересня, наголосив, що у разі непоступливості Києва Путін готовий спільно з Тимошенко «на європейському майданчику» «вивести на чисту воду» нечесний Київ.

Брюссельський оглядач EUObserver Ендрю Ретман відзначає досить «теплий» контекст проекту декларації ЄС на наступному саміті ЄС зі «Східного партнерства» у Варшаві 29 вересня. Йдеться про «визнання «європейських прагнень» шести пострадянських країн: України, Білорусі, Азербайджану, Грузії, Вірменії і Молдови. На цьому саміті також буде оголошено про підтримку нових альтернатив російський нафтогазовій монополії – газопроводові «Набукко» та іншим спільним енергетичним проектам транспортування нафти й газу з Середньої Азії та Закавказзя до Європи. Ендрю Ретман зауважує також, що головною зіркою варшавського саміту на чолі двадцяти інших головних лідерів країн ЄС стане канцлер Німеччини Анґела Меркель. Шість країн «Східного партнерства» також будуть представлені, за винятком Білорусі, на найвищому рівні. Тут також наголошено, що «найбільша країна цієї групи, Україна, нещодавно нашкодила своїм стосункам із ЄС ув’язненням лідерів опозиції», і додано, що «офіс канцлера Меркель заперечив інформації про нібито погрози німецького глави Києву напередодні саміту у Варшаві щодо недопустимості судового вироку стосовно Юлії Тимошенко».

Інше брюссельське видання – EuropeanVoice – пише, що наступному самітові «Східного партнерства» у Варшаві 29–30 вересня вже нібито завдано удару відмовою від участі президента Франції та прем’єр-міністра Великої Британії, їх замінять тут відповідно прем’єр Франції та заступник Дейвіда Камерона. Це видання також прогнозує, що навіть у разі укладення нової угоди ЄС із Україною вона може бути загальмована на стадії ратифікації деякими членами ЄС.

Чимало світових видань – «Волл Стріт Джорнал», «Ройтерз», «Комерсант» – прогнозують складні переговори українського Президента Віктора Януковича 24 вересня у Москві. Оглядачі вважають, що російський тандем цього разу спільно висуне серйозний ультиматум Україні – бути чи не бути Києву у Митному союзі з Росією, бути чи не бути знижкам у цінах на російський газ. Ціна цих ультиматумів – відмова України від євроінтеграції і зони вільної торгівлі з ЄС як вирішального кроку у бік Європи. Тут також ідеться про зустрічні вимоги Києва (ймовірність підвищення вартості транзиту російського газу до Європи) і намагання влади Януковича все ж знайти якийсь компроміс з Кремлем. Російська «Комерсант» наводить слова дипломата Кремля, який готує зустріч із Януковичем і який підтверджує твердий,безкомпромісний настрій його патронів на цих переговорах. Цей неназваний речник Кремля також заявив: «Бажання України судитися в Стокгольмському арбітражі нас не лякає. Ми готові. Але у цьому разі внутрішньополітичні втрати Януковича виявляться суттєвими. Адже туди викличуть Тимошенко, і вона розповість все, що ще не встигла розповісти, до того ж це прозвучить з європейського майданчика. Ну і Путін ще до Швеції злітає…» Хоча більшість експертів каже, що Москва і Київ будуть рухатися на подальших переговорах до компромісу, і не вірять у реальність російських ультиматумів. Всі ці нагнітання страхів, як кажуть деякі аналітики, розраховані на те, що у Януковича раптом «не вистачить витримки».

Польська «Жечпосполіта» інформує, що цьогорічне паломництво євреїв-хасидів на могилу свого цадика (праведника) Нахмана до української Умані може бути потьмарене конфліктами між тисячами хасидів-паломників з усього світу та українськими націоналістами з ВО «Свобода», які вже заявили, що не потерплять «зневаги до прав українців в Умані, агресивності хасидів, які принижують своєї неетичною поведінкою (пиятикою, бійками) місцевих українців». Польська газета публікує визнання українських єврейських організацій щодо того, що проблема хасидів в Умані існує, бо це «маленьке місто повністю непридатне для такої величезної кількості паломників». Минулого року, наприклад, до Умані прибуло до 30 тисяч хасидів. Українська влада вже змушена була висилати деяких хасидів з України внаслідок порушення тими норм і правил перебування на теренах держави.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG