Доступність посилання

ТОП новини
18 Грудень 2018, Київ 19:35

Шенгенський простір «роздирають» протистояння між його членами


Брюссель – «Арабська весна» й пов’язана з нею нелегальна міграція до країн ЄС створили нові виклики перед Шенгенським простором. Під приводом небезпеки для цієї зони без внутрішніх кордонів щойно наклали вето на вступ до неї Румунії та Болгарії. Після червневого одностороннього відновлення митного контролю на кордонах Данії, який формально не стосується шенгенських правил, Єврокомісія запропонувала, щоб рішення про прикордонний контроль ухвалювалися саме у її стінах. Реакція з низки держав «шенгену» доволі негативна: на їхню думку, це не що інше, як зазіхання на їхні суверенні права.

Від того часу, як Італія та ще кілька південних держав ЄС стали потерпати від напливу тисяч нелегальних мігрантів із країн арабського світу, шенгенські правила стали предметом суперечок між багатьма державами Європи. Нещодавно з рекомендаціями посилити загальноєвропейський підхід до цієї проблеми виступила Європейська комісія.

Всі рішення, зокрема, щодо можливого відновлення прикордонного контролю усередині «шенгену», повинні ухвалюватися чи принаймні затверджуватися тільки у Брюсселі, пропонує єврокомісар із внутрішніх справ Сесілія Мальмстрем.

До того ж рекомендують зробити міцнішою й активнішою базовану у Варшаві агенцію Frontex, місія якої й полягає у координації прикордонних служб та безпеці зовнішніх європейських кордонів.

Скільки політиків, стільки ж і підходів

Євродепутат від Нідерландів із групи Альянсу соціалістів та демократів Емін Бозкурт переконана в тому, що саме європейські, а не національні інтереси повинні переважати у шенгенському питанні.

«Було б добре, якби Європейська комісія згори керувала цим питанням, аналізувала та міркувала над тим, що саме потрібно для вирішення проблеми, – пояснює європарламентар. – Ми не владнаємо справи з міграцією та питаннями політичного притулку, якщо кожен буде діяти за принципом «сам за себе». Потрібні загальний європейський підхід та солідарність між країнами-членами».

Про величезну різницю підходів до проблем «шенгену» свідчить той факт, що навіть в одній державі – Нідерландах – різні політики висловлюють протилежні погляди.

Скажімо, земляк згаданого нідерландського євродепутата, міністр внутрішніх справ цієї країни Герд Леерс переконаний у протилежному. «На мою думку, держави мають зберігати свої повноваження (у питанні відновлення прикордонного контролю). Неприпустимо, щоб усі рішення ухвалювала тільки Єврокомісія», – каже міністр.

Саме з його легкої руки Рада міністрів внутрішніх справ Євросоюзу щойно відклала вступ до Шенгенської зони Румунії та Болгарії. Він та його фінський колега скористалися правом вето, бо вважають, що обидві ці країни недостатньо викорінюють у себе корупцію та організовану злочинність.

Відновлення контролю було найкращою ідеєю – данський депутат

Нещодавно вже пролунали заяви про порушення Шенгенської угоди, яка передбачає скасування прикордонного контролю на внутрішніх кордонах між 25 державами Європи, коли Данія в червні раптово відновила роботу прикордонних митних постів. І хоча Данія наголосила, що митні справи ніяк не стосуються Шенгенських домовленостей, стривоженість залишилася.

Мортен Мессершмідт, данський євродепутат із групи «Європа за свободу й демократію», захищає рішення своєї країни.

«Це була найкраща ідея, бо правоохоронці виявили і вилучили матеріали, які їм не вдалося б зупинити без контролю на кордоні, – каже європарламентар. – Дуже важливо те, що цим ми надіслали попереджувальний сигнал кримінальній мережі, що Данія – це держава, проникати до якої стало складніше»

Чимало лідерів європейських держав усе частіше схиляються до думки, що повна відкритість внутрішніх кордонів була не такою вже й доброю ідеєю. Хоча всі згодні з тим, що особливо захищеними й ефективними мають стати саме зовнішні кордони цього простору.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG