Доступність посилання

ТОП новини

Остаточне рішення щодо «шенгену» ухвалять на саміті


Кордон Тунісу

Брюссель – Відсутність внутрішніх кордонів – одна з найбільших особливостей європейської співдружності – віднедавна опинилася під загрозою. У четвер у Брюсселі за можливість тимчасового відновлення прикордонного контролю в окремих, чітко визначених випадках виступила більшість країн «шенгену». Проте сам Шенгенський простір, попри поодинокі заклики деяких європейських держав, змінювати не будуть. Водночас, щоб краще контролювати міграційні потоки, країни Шенгенської зони будуть посилювати співпрацю з третіми державами.

Нинішня позачергова зустріч міністрів внутрішніх справ країн Шенгенського простору стосувалася деяких суттєвих розбіжностей щодо правил руху та контролю усередині цієї зони. Проблеми виникли після того, як через так звані «арабські революції» на територію Італії проникли понад 25 тисяч втікачів і уряд цієї країни, не бажаючи докладати зусиль на їхнє облаштування, надав їм дозволи з правом подорожувати об’єднаною Європою, що викликало гнів низки держав «шенгену».

Разом з тим мова не йшла про категоричне збереження чи скасування пересувань по більшій частині Євросоюзу без паспортного контролю.

Представники 25 країн, що належать до цього простору, насамперед намагаються зробити правила гнучкішими, а систему руху на відкритих кордонах – більш пристосованою до можливих криз.

Контроль буде в особливих випадках і тимчасово

Тож у Брюсселі більшість країн висловила підтримку запропонованій Єврокомісією низці поправок до Шенгенської угоди. Саме до цього раніше й нині закликали офіційний Париж та Рим.

Зокрема, це стосується положення про можливість встановлювати тимчасовий контроль на своїх внутрішніх кордонах, причому тільки у виняткових випадках, чітко обумовлених правилами, каже Шандор Пінтер, міністр внутрішніх справ Угорщини, яка нині головує у Раді Євросоюзу.

«Посилення контролю на внутрішніх кордонах буде дозволене тільки за дуже чітко визначених умов, і з цим погоджуються всі наші колеги по Шенгенській зоні», – зауважує він.

При цьому представники і Ради ЄС, і Європейської комісії заявляють, що одна держава не матиме права сама вирішувати, чи відновлювати їй прикордонний контроль. Це буде робитися тільки за спільної згоди всіх країн «шенгену», коли у цьому виникне очевидна необхідність.

Підставою для такого кроку, наприклад, може стати терористичний напад, масові безладдя чи, скажімо, нинішня неочікувана навала до Італії десятків тисяч мігрантів із таких північноафриканських держав, як Туніс чи Лівія.

Данія оголосила про відновлення КПП

Тим часом нарікання на те, що деякі держави Шенгенської зони не виконують своїх зобов’язань щодо паспортної та міграційної політики, напередодні зустрічі надійшли із Данії, яка оголосила про рішення якнайшвидше відновити колишні контрольно-перепускні пункти на своїх кордонах із Німеччиною та Швецією.

Данський міністр із питань інтеграції біженців та міграції Серен Пінд, Брюссель, 12 травня 2011 року
Щоправда, данський міністр із питань інтеграції біженців та міграції Серен Пінд пояснив, що все відбуватиметься у рамках шенгенських домовленостей, а контроль здійснюватимуть тільки митники і тільки щодо підозрілих автомобілів. «Мова не йде про перевірку паспортів», – пояснив представник Данії у Брюсселі.

Єврокомісар із внутрішніх справ Сесілія Мальмстрем додає, що переосмислення шенгенських правил не змінить їх суті. «Той факт, що люди можуть вільно подорожувати з Фінляндії до Мальти чи з Португалії до Естонії без жодних прикордонних контролів, – це дорогоцінний подарунок для наших громадян, і ми не повинні його недооцінювати», – каже вона.

Єврокомісар із внутрішніх справ Сесілія Мальмстрем, Брюссель, 12 травня 2011 року
«Лише у дуже крайніх випадках і за дуже чітко визначених обставин можна буде тимчасово відновлювати контроль на кордонах», – каже єврокомісар.

Подальше вивчення та ухвалення всіх можливих змін до Шенгенських правил має проводитись протягом наступних тижнів, а остаточні рішення ухвалюватиме саміт голів держав та урядів Євросоюзу, що має відбутися у червні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG