Доступність посилання

ТОП новини

Вибори у Польщі: хто стане польською партією влади?


Ярослав Качинський (зліва) і Дональд Туск
Ярослав Качинський (зліва) і Дональд Туск

Варшава – Дональд Туск чи Ярослав Качинський? Хто з них формуватиме новий польський уряд? У найближчу неділю в Польщі парламентські вибори. За даними соціологічних опитувань, у виборчих перегонах лідирують дві політичні сили – Тускова «Громадянська платформа» та «Право і справедливість» Качинського. Через два дні котрась із них стане польською партією влади.

В останній тиждень передвиборчої кампанії емоції польських виборців розігрів своєрідний поєдинок лідерів двох найбільших польських партій – Дональда Туска та Ярослава Качинського. Хоч вони не зустрічаються, так би мовити, у відкритому бою, тобто не дебатують віч-на-віч, та обидва охоче говорять про суперника.

Політики наголошують, що недільні вибори – ключові для долі Польщі. За даними Інституту досліджень громадської думки «Homo homini», обидві партії «Громадянська платформа» та «Право і справедливість» мають майже однакову підтримку виборців – приблизно по 30 відсотків.

Коней на переправі не міняють?

Дональд Туск і його партійні соратники повторюють, що на Європу насувається друга хвиля фінансово-економічної кризи. Вони твердять, що в такий небезпечний період при владі у Польщі повинна залишитися теперішня партія влади – «Громадянська платформа».

Як наголошує Дональд Туск, його партії вдалося вберегти Польщу від кризи у той час, коли весь Євросоюз потерпає від кризових явищ, тож вона зуміє це роботи й надалі. Оцінюючи ситуацію перед недільними парламентськими виборами, чинний польський прем’єр зазначив: «Це вибір між сильною відповідальною владою, яка проявила себе впродовж чотирьох років та небезпечними несподіванками й небезпечними політиками. Годі собі навіть уявити, що вони можуть утнути».

«Громадянська платформа» запевняє, що має план захисту Польщі від кризи. Щоб підтримати цю партію на фініші виборчої кампанії до Польщі приїхав один із найавторитетніших членів «Громадянської платформи» – голова Європейського парламенту Єжи Бузек.

Опозиція обіцяє «економічний патріотизм»

У свою чергу, Ярослав Качинський у п’ятницю, в останній день передвиборчої кампанії, представив польським виборцям декларацію «Польща – єдина». Цей документ складається з шести пунктів. У ньому йдеться про найголовніші справи, якими партія Качинського обіцяє зайнятися в разі перемоги у неділю в парламентських виборах.

«Право і справедливість» твердить, що робить ставку на так званий економічний патріотизм. Зокрема ця партія відстоюватиме право Польщі добувати на своїй території сланцевий газ, хоч це не подобається Росії та деяким країнам Євросоюзу. Характерно, що перший пунткт декларації – це обіцянка відстоювати польських політиків, якщо їх очорнюватимуть закордонні медіа.

«Обіцяю, що очоливши польську владу, ми будемо захищати політиків, якщо їх атакуватимуть у німецьких, російських, чи якихось інших медіа. Ми будемо їх захищати, навіть якщо не поділяємо їхніх поглядів. Це дуже важлива справа. Ми будемо захищати Дональда Туска, якщо він буде в опозиції, або стане високопоставленим чиновником у Європейському Союзі», – зазначив Ярослав Качинський.

Курс на сприяння Україні збережеться?

А як результати недільних виборів у Польщі можуть вплинути на польсько-українські стосунки? Радіо Свобода звернулося з цим запитанням до варшавського політолога Анджея Шептицького.

На його думку, якщо б на парламентських виборах перемогла партія Ярослава Качинського, то фундаментальні принципи відносин двох держав залишилися б незмінними. «Ідейна спадщина Леха Качинського надалі сильно впливає на «Право і справедливість», – твердить політолог.

За його словами, і президент Польщі Броніслав Коморовський, і наступний польський уряд, незалежно від того, хто переможе у виборах, намагатимуться залишатися адвокатами України в ЄС.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG