Доступність посилання

ТОП новини
22 Січень 2019, Київ 14:35

Українці впевнені, що рівень злочинності зріс – опитування


Київ – Половина українців вважає, що рівень злочинності в Україні зріс. І найбільше люди потерпають від злочинців не у великих містах, а в маленьких містечках. Крім того, лише третина йде по допомогу до міліції в разі будь-яких протиправних дій відносно себе. Такі результати опитування оприлюднили в Інституті Горшеніна.

Майже 80% українців вважають, що в Україні високий рівень злочинності, такі результати опитування оприлюднив директор департаменту комунікацій Інституту Горшеніна Володимир Застава. За його словами, якщо порівнювати з подібними опитуваннями минулих років, то можна констатувати, що рівень побоювань громадян щодо злочинності підвищується.

«Більшість українців вважає, що рівень злочинності за останній рік або збільшився, або не змінився: 49,2 % вважають,що рівень злочинності збільшився, а 41, 2% вважають, що рівень злочинності не змінився. В цілому, українці ставлять свій діагноз ситуації. Вони вважають, що в Україні процвітає кримінальний світ», – зауважує експерт.

Торік, за даними Генеральної прокуратури, кількість зареєстрованих злочинів в Україні зросла на 15%, порівняно з 2009 роком. Цього року тенденція до збільшення також є, на півтора відсотка, повідомив речник Генеральної прокуратури Юрій Бойко. Однак міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов сказав, що збільшується лише кількість крадіжок. І це пов’язано тільки з одним фактором: зниження межі завданої шкоди, за якою наступає кримінальна відповідальність.

«Корупція і хабарництво у нас процвітає» – Москаль

Натомість перший заступник голови парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, народний депутат від НУНС Геннадій Москаль констатує, що зменшується в Україні лише кількість економічних злочинів. Усі інші зростають, каже він.

«Ще товариш Жиглов сказав, що правопорядок в країні визначається не кількістю злочинців, а здатністю влади їх знешкоджувати. На жаль, у нас цього немає, у нас все росте, – говорить депутат. – Корупція, хабарництво у нас все процвітає. Більше насильницької спрямованості, крадіжок, розбійницьких нападів. Більше усіх, крім економічних злочинів, вони йдуть на спад. Хоча ми ухвалили закон про запобігання протидії корупції, усе нібито законодавчо врегулювали. А показників немає».

Кожен п’ятий потерпілий від злочинних дій взагалі нікуди не звертається

За результатами опитування Інституту Горшеніна, найбільше українці бояться фізичного насильства. Проте у разі будь-яких протиправних дій на свою адресу лише третина українців – йдуть до міліції. Майже чверть потерпілих у результаті злочинних дій звертаються до родичів або друзів і приблизно стільки ж взагалі нікуди не звертаються, зазначає директор департаменту комунікацій Інституту Горшеніна Володимир Застава.

«Хотів би звернути вашу увагу на кількість людей, які нікуди не звертались. В цьому році їх більше 22%. Це дуже велика цифра, це п’ята частина суспільства. Відстоювання прав людей – це основа громадянського суспільства. Якщо така велика частина суспільства не відстоює свої права, тим більше, коли проти людей учиняються неправомірні дії, то перемогти в такому разі злочинність та корупцію буде просто неможливо», – зазначив Володимир Застава.

Чому українці не звертаються за допомогою до міліції?

Правозахисники констатують, що українці воліють краще не мати справ з міліцією. Оскільки останніми роками збільшується кількість випадків незаконного насилля в правоохоронних органах. Моніторинг Харківського інституту соціальних досліджень засвідчує: якщо у 2009 році від незаконного насильства в міліції постраждали близько 600 тисяч осіб, то уже цього року 990 тисяч. Такі цифри наводить координатор програм Харківської правозахисної групи Андрій Діденко.

«На сьогоднішній день, міліція перетворилась на державну небезпеку. Громадянин боїться зустрітися з людиною в погонах. Тому що він розуміє, що в будь-який момент наражається на небезпеку бути ображеним. Міліція з правоохоронного інституту перетворилася на інститут кримінальної злочинності. Ми бачимо тенденцію до того, що збільшується кількість випадків незаконного насилля в міліції. Дані соціологічних досліджено свідчать про те, що кожні 40 секунд людина в Україні потерпає від незаконного насилля в міліції», – наголошує правозахисник.

Міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов заявив, що готовий власноруч перевірити статистику правозахисників про насильство в міліції. «Я намагався у цієї групи дізнатися: звідки у них такі цифри? У поточному році відносно працівників міліції, за різного роду службові зловживання, порушено, якщо я не помиляюся, 78 кримінальних справ. 800 тисяч і 78 справ «рве на порядки». Тому я по кожному факту готовий проводити розслідування, ухвалювати адекватні рішення, – заявив міністр в ефірі одного з телеканалів. – Я глибоко переконаний, що ми дійшли до такого моменту, коли захищати мундир міліцейський я не маю права, навіть морального, його треба чистити. Але 800 тисяч – це цифра, яку взяли зі стелі. Ця цифра нічим не виправдана: ні кількістю скарг в прокуратуру , ні до нас. Уявіть собі, що це кожен п’ятдесятий мешканець постраждав, враховуючи дітей».

Тим часом за останні 5 роки на 6% збільшилася кількість українців, які придбали собі «засоби для самооборони» – зокрема, це травматична зброя, газові балончики та електрошокери. Крім того, згідно з опитуванням, половина населення немає ніяких засобів самооборони, але роздумують над тим, щоб їх придбати.
 • 16x9 Image

  Валентина Аксьонова

  Співпрацює з Радіо Свобода з травня 2010 року. Працює для програм «Свобода сьогодні», «Європейська свобода», «Ранкова свобода» та «Лінія уваги». З 2009 року автор та ведуча програми «Сурма» на Національному Радіо. Має досвід роботи в гарячих точках, зокрема в Грузії в серпні 2008 року.

 • 16x9 Image

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондент та редактор сайту Радіо Свобода

   

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG