Доступність посилання

ТОП новини

Перші вибори в Єгипті після краху режиму Мубарака


Виборча дільниця в Каїрі, 28 листопада 2011 року
Прага – У Єгипті з понеділка стартували вибори до парламенту країни. Це перші після краху режиму Хосні Мубарака виборчі перегони, які потривають на першому етапі до січня і завершаться у березні 2012 року. Після цього парламент має запропонувати на референдум проект нової конституції Єгипту. Голосування відбувається на тлі дедалі більшого невдоволення армійським керівництвом, яке контролює перехід держави до демократії, використовуючи при цьому насильство проти демонстрантів, коли жертвами протягом тижня перед виборами стало до 40 учасників протестів.

Величезні черги до виборчих дільниць у понеділок свідчать про велику активність громадян Єгипту. Вони почали голосування за кандидатів до нижньої палати парламенту – Народних зборів. Вибори продовжаться у вівторок, 29 листопада.

Затяжний багатоступеневий процес голосування до Народних зборів відбуватиметься до січня. Після цього єгиптяни візьмуть участь у ще кількох раундах виборів до верхньої палати парламенту, Дорадчої ради, і лише після цього законодавчий орган збереться для розробки проекту нової конституції. Сам головний документ держави буде винесений на всенародний референдум.

Опозиція Єгипту і пересічні громадяни країни бояться, що контроль за парламентом може залишитися в руках військових. Хоча громадяни сподіваються на краще. Ось що каже Радіо Свобода жінка-виборець із Каїра: «Я тут цього разу тому, що відчуваю всю цінність мого голосу. Раніше наші голоси взагалі не були оцінені. Тому й таке велике бажання проголосувати так, щоб це було відчутно, що ви зробили для країни щось таке, щоб наблизити її до реальної демократії».

Сумніви та очікування несподіванок від виборів в Єгипті

Чимало відомих єгиптян, як колишній генеральний секретар Ліги арабських держав Амр Мусса, сподіваються на «нову еру демократії в Єгипті». Однак є й чимало сумнівів, особливо, серед молоді країни. Сам Мусса збирається балотуватися у червні 2012 року на посаду президента країни і сподівається на демократичний парламент уже навесні.

Але чимало аналітиків вважає, що така різка зміна в умовах для 50 мільйонів виборців Єгипту таїть в собі чимало сюрпризів на майбутнє. Деякі досить впливові соціологічні служби країни кажуть, що чимало єгиптян не вірить у реальність демократичних змін лише через виборчий процес. Хоча дані з виборів у цій країні свідчать про великий наплив учасників голосування на дільниці.

Серед членів руху «Мусульманське братство» немає єдності щодо ставлення до цих виборів. Чимало членів цього ісламістського об’єднання стояли осторонь акцій протестів, деякі з них були за бойкот виборів. Хоча чимало ісламістів активно пішли на ці парламентські вибори, зокрема, пов’язана з «Мусульманським братством» новостворена Партія свободи і справедливості, яка має реформістську програму дій.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG