Доступність посилання

ТОП новини

Кому дістануться нові ласі шматки приватизації?


Сергій Соболєв
Київ – Верховна Рада планує сьогодні розглянути програму приватизації та низку відповідних документів. За твердженням опозиції, ці документи нададуть перевагу наближеним до влади бізнесменам так званим «олігархам». Тим із них, що прагнуть контролювати паливно-енергетичний сектор України. Натомість у Фонді держмайна заспокоюють критиків, що приватизація буде справедливою.

В Україні залишилося понад 4 тисячі підприємств, які належать державі, свідчить статистика Фонду держмайна. Із них близько тисячі в занепаді. І тисяча – у прийнятному стані, тому їхні акції держава може вигідно продати інвесторам. Сьогодні парламент розгляне законопроекти, які визначатимуть порядок та умови їхньої приватизації, заявив у коментарі Радіо Свобода голова фонду Олександр Рябченко.

Серед найбільш вигідних активів, які виставлять на продаж найближчим часом, він згадує облгази та підприємства з виробництва і постачання електроенергії. За останні, наголошує Рябченко, держава вже наступного року може отримати понад 6 мільярдів гривень. Що ж до облгазів, то Кабінет Міністрів своєю постановою віддав на приватизацію міноритарні (не контрольні) пакети акцій кожного з них. Голова ФДМ Олександр Рябченко запевняє: приватизація облгазів буде справедливою.

«Збільшувати пакети ми не можемо, приватизуватимемо те, що нам передали. Ми вже підписали акт прийняття-передачі. Є державна позиція: 25 % акцій облгазів залишиться в державній власності. Існує певна конкуренція, як і в енергетиці. І те, що все опиниться в одних руках, я не можу собі уявити», – переконує голова Фонду держмайна.

Олександр Бондар, депутат від НУНС, колишній голова Фонду держмайна, готовий підтримати законопроекти із приватизації. За його словами, найбільшим крадієм є держава, тож навіть погана приватизація краща, ніж державна власність.

Адресна приватизація

Зі свого боку, депутат-б'ютівець і голова опозиційного уряду Сергій Соболєв вважає, що приватизаційний пакет законопроектів та окреслені урядом умови приватизації облгазів спрямовані лише на передачу паливно-енергетичної галузі бізнесменам із президентського оточення.

«Це робиться однозначно під Фірташа, головного спонсора Януковича на президентських виборах. Янукович розплатиться з ним державною власністю. Оскільки Дмитро Фірташ володіє або контрольними, або невеликими пакетами облгазів, така приватизація дає йому змогу взяти їх під повний контроль. Приватизація розподілена між своїми. Фірташу – газ, Ахметову – енергетика, Клюєву – сонячні та вітрові електростанції, Юрію Єнакієвському (Іванющенку) – аграрний сектор та виробництво спирту», – стверджує б'ютівець.

Наразі Дмитро Фірташ володіє 75% облгазів – він сам заявив про це в одному зі своїх інтерв’ю. Відтак, зазначають фахівці, приватизація міноритарних пакетів вигідна практично лише йому.

Вихід – міжнародні правила для всіх інвесторів

За словами президента Київського енергетичного клубу Олександра Тодійчука, вирішити проблему можна лише шляхом запровадження міжнародних правил гри для всіх інвесторів.

«За межами України немає значення, чи це державний бізнес, чи приватний – вони працюють за єдиними правилами. А до монополістів там подвійна увага.У нашій державі не звикли грати за правилами, тому є великі лобістські сили і не збалансована присутність національного і західного інвестора», – констатує експерт.

За умови відсутності однакових для усіх правил гри в Україні перемагає або російський капітал, або бізнесмени, які «привели чинну владу до влади», зазначає Олександр Тодійчук.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG