Доступність посилання

ТОП новини

«Зустрінемось біля пам’ятника Івасюку у Львові»


Пам’ятник Володимирові Івасюку, Львів, 20 грудня 2011 року
Львів – Тепер у центрі Львова можна призначати зустріч біля пам’ятника Володимирові Івасюку. Ініціатором і благодійником встановлення скульптури відомому композиторові і співакові, авторові незабутньої «Червоної рути»», «Мальви», «Водограю» та інших пісень став музикант Святослав Вакарчук. Відкриття пам’ятника відбулось скромно, без зайвої помпезності.

Володимир Івасюк у бронзі немов крокує з консерваторії до філармонії з кептарем на плечі. Навколо скульптури викладено мозаїку у вигляді гітари. Цей шматок дороги Володимир Івасюк за життя проходив чи не щодня і, можливо, наспівуючи якусь мелодію для майбутньої пісні.

Ідея встановлення пам’ятника відомому митцеві Володимиру Івасюкові прийшла іншому музикантові, лідерові гурту «Океан Ельзи» Святославу Вакарчукові п’ять років тому. Митець пожертвував на виготовлення скульптури 360 тисяч гривень.

Оргкомітет обрав місце під пам’ятник на проспекті Шевченка і затвердив проект скульптора Сергія Олешка. Святославові Вакарчуку дуже сподобався пам’ятник композиторові.

«Ми всі любимо обговорювати те, що хтось зробив, любимо критикувати. Я спокійно сприймаю те, що комусь може не сподобатись цей пам’ятник. Але мені він дуже подобається. Місце прекрасне, пам’ятник європейський. Я хотів, щоб він був не монументальний, а щоб він був живий. Моя мрія, щоб сюди приходили молоді люди з гітарою, співали пісні, щоб це місце було осередком молодіжної культури», – каже Святослав Вакарчук.

«Скульптура у бронзі нагадує Володю з фотографії»

Сестра Володимира Івасюка Галина щаслива, що тепер можна сказати: «Зустрінемось біля Івасюка». Скульптура нагадала їй фотографію брата: він іде Львовом, а на плечі накинутий піджак.

«Повірте, мені дуже боляче, бо Володі було 30 років, коли він загинув. Він так рано пішов з життя. Для нас благородний вчинок Святослава Вакарчука став несподіванкою. Нехай це буде зразком для інших, що варто пам’ятати гідних людей», – зауважила Галина Івасюк.

Володимир Івасюк, автор понад 100 українських пісень, більше півсотні інструментальних творів, музики до вистав, художник. Він загинув за невстановлених донині обставин 24-27 квітня 1979 року. Похорон Володимира Івасюка 22 травня перетворився на масовий протест громади. Родина марно намагалась оббивати пороги міліції і прокуратури, щоб з’ясувати, що сталось з сином і братом.Їм не вірилось в офіційну версію щодо самогубства.

Подробиці щодо продовження кримінальної справи не відомі

У 2009 році Генеральна прокуратура, на вимогу громадськості і, зокрема, тодішнього Президента Віктора Ющенка, поновила закриту в минулому кримінальну справу щодо смерті Володимира Івасюка. Оскільки було дуже багато фактів, які під час слідства у 1979 році не перевірялися. Зокрема, не відпрацьована версія вбивства під інсценування самогубства, не досліджені тілесні пошкодження, не допитані свідки.

Матеріали у справі Володимира Івасюка перебувають у Києві в архіві Міністерства внутрішніх справ, у Московському архіві КДБ, чимало документів знищені. Галина Івасюк не має інформації щодо справи. Лише знає, що вона триває, але ніхто з прокуратури родину не інформує про якісь подробиці.

Пісня Володимира Івасюка дуже рідко звучать в українському етері. Хочеться, щоб не лише пам’ять зберігалась про композитора, але й щоб пісні звучали, зауважив Святослав Вакарчук. А це залежить від смаків людей, які мають популяризувати творчість Володимира Івасюка.Улюбленою піснею Святослава Вакарчука є Івасюкові «Мальви».
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG