Доступність посилання

ТОП новини

Італійські перспективи на 2012-й: витрат більше, а роботи й грошей менше


Рим – У новому році нові податки, нове подорожчання і нове безробіття – такі перспективи чекають на італійців у наступні 12 місяців. Жителі Апеннін змушені ще міцніше затягувати паски, тоді як урядовці закликають до терпіння й розуміння надзвичайної економічної ситуації, в якій опинилася країна.

В Італії за звичаєм у новорічну ніч їдять сочевицю. Круглі зерна бобових нагадують монети, тому кажуть: більше їх з’їси – багатшим будеш. Та скільки б сочевиці не їли італійці, а з кожним роком відчувають себе біднішими.

Це підтверджують цифри. За десять років існування євро від січня 2002 до січня 2012 року купівельна спроможність громадян середнього класу зменшилася на 40 відсотків, стверджує Асоціація захисту прав споживачів і довкілля Codacons.

Загроза соціальних заворушень

Рік 2012-й за багатьма показниками не обіцяє поліпшення добробуту. На сплату податків, комунальних та інших послуг італійська родина витратить цьогоріч на 2 100 євро більше, констатують асоціації споживачів. З 1 січня підвищилися тарифи на оплату світла, газу і води. Ціна пального підскочила до 1,74 євро за літр. Автомобілісти прикордонних областей їздять наповнювати баки до сусідньої Франції чи Швейцарії, де бензин коштує на 40 центів дешевше.

«Підвищень цін багато, а грошей замало», – бідкається італійка. Її співвітизниця додає: «За комунальні послуги слід платити, тож доведеться більше заощаджувати на одязі, подорожах і харчах».

Значна частина подорожчань є наслідком запровадження політики суворої економії. Її проводить уряд Маріо Монті з метою збалансувати бюджет країни до 2013 року. Лідери профспілкового руху, критикуючи надмірний податковий тягар і зростаюче безробіття, передбачають соціальні заворушення.

«Цього року існує серйозний ризик збільшення безробіття. Коли люди втрачають робочі місця, фабрики закриваються, тоді про соціальний спокій годі й думати», – зазначає Луїджі Анджелетті, лідер Італійської спілки праці UIL.

Завдання – підняти економіку

Спокійно реагує на ці застереження прем’єр-міністр Маріо Монті. Він запевнив населення, що Італія завдяки суворим заходам бюджетної економії змогла віддалитися від краю прірви. У новому році уряд налаштований зосередити діяльність на відновленні розвитку економіки за рахунок реформи ринку праці та сфери послуг.

«Ми робитимемо усе, щоб уникнути соціального напруження. З іншого боку, це наш обов’язок: запровадити зміни і також захистити тих, хто може постраждати внаслідок цих змін. Але я впевнений, що люди нас зрозуміють, і сподіваюся великих соціальних невдоволень не буде», – заявив прем’єр Монті.

Італійці довіряють новому лідеру, а таки з тривогою дивляться у майбутнє. За даними Спілки італійських підприємств Confesercenti, майже кожний другий вважає, що економічна ситуація в країні залишиться скрутною. Близько 40 відсотків населення очікують погіршення власного добробуту.

Мало втішних прогнозів від Асоціації італійських банкірів, за даними котрої, економіка країни цього року перебуватиме в рецесії. Це означає нульовий приріст ВВП, що негативно впливатиме на ринок праці. За висновками фахівців, рівень безробіття в Італії залишатиметься високим і надалі значно перевищуватиме 8 відсотків.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG