Доступність посилання

ТОП новини

Польсько-українські відносини у 2012 році


Минулого року Україна була важлива для ЄС саме завдяки польському головуванню – експерт
Варшава – На початку 2012 року польсько-українські відносини виглядають не такими інтенсивними, як це було ще кілька місяців тому. Після безрезультатного київського саміту Україна-ЄС вони зводяться до так званих технічних питань. Про це говорять польські аналітики. А чого можна сподіватися у відносинах двох держав протягом року, що розпочався? «Радіо Свобода» звернулося з цим запитанням до експертів двох провідних польських аналітичних центрів, які займаються країнами Східної Європи.

У 2012-му взаємини між Києвом та Варшавою залежатимуть від ставлення до України Брюсселя. Польща, кажуть експерти, і надалі намагатиметься впливати на політику ЄС щодо України. Проте, Варшава вже не матиме таких знарядь впливу на євросоюзну політику як ті, що мала їх у другому півріччі 2011-го, коли вона головувала в Раді ЄС.

Як наголошує експерт польського Центру східних досліджень Войцех Кононьчук, минулого року Україна була важлива для ЄС саме завдяки польському головуванню. Натомість Данія та Кіпр, які головують в Раді ЄС цього року, мають принципово інші пріоритети.

Угода з ЄС ще не тепер, спершу – вибори, а там побачимо...

Кононьчук каже, що в 2012-му головним питанням у відносинах України з Євросоюзом, а зокрема з Польщею, буде доля угоди про асоціацію України з ЄС. На його думку, текст цієї угоди таки парафують. Не виключено, що це станеться впродовж кількох наступних тижнів. Однак, експерт наголошує: «Нема мови про те, щоб цю угоду підписали і ратифікували, це буде тривалий процес, це точно не станеться в цьому році. Багато залежатиме від того як відбудуться українські парламентські вибори. Результат парламентських виборів, тобто те, наскільки вони будуть чесними, визначить напрямок розвитку відносин України з ЄС упродовж кількох наступних років».

Якщо парламентські вибори в Україні відбудуться з порушенням демократичних принципів, каже Кононьчук, то Київ мусить забути про угоду з ЄС на наступні кілька років. Експерт наголошує: «Я думаю, що ОБСЄ відправить в Україну спостерігачів, їх може бути навіть більше, ніж звичайно. Ці вибори будуть одними з найважливіших у державах-сусідах ЄС. Вони дуже важливі для ЄС, тож країни Євросоюзу, а зокрема Польща, надаватимуть цим виборам дуже великого значення».

Стосунки з Варшавою та Брюсселем може погіршити договір із Росією

Польські експерти вважають, що відносини України з ЄС, а зокрема з Польщею може ускладнити українсько-російська газова угода. Якщо це буде така угода, яка покладе край процесові інтеграції українського енергетичного ринку у європейський, то криза у відносинах України з ЄС поглибиться. За словами Ігоря Любашенка, експерта з Польського інституту міжнародних справ, Польща наматиметься не допустити до такого розвитку подій.

«Польська дипломатія, думаю, звертатиме увагу на ці питання і працюватиме на те, аби Україну втримати на шляху інтеграції її енергетичного ринку з ринками Європейського Союзу», – сказав Любашенко.

Сьогодні, на думку Любашенка, польсько-українські відносини не надто інтенсивні, вони зосереджені на так званих технічних питаннях, передусім на підготовці до Євро-2012. Утім Польща зацікавлена ці відносини якщо не інтенсифікувати, то принаймні зберегти на такому рівні як це було у 2011-му. Цього року, підсумовує Любашенко, розвиток двосторонніх взаємин залежатиме передусім від тих рішень, які ухвалюватимуть у Києві.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG