Доступність посилання

ТОП новини

Луценка судять уже без свідків


Печерський районний суд відмовився викликати понад 30 свідків у справі Юрія Луценка: свідчення читають із протоколів допитів
Київ – Печерський районний суд Києва відмовився викликати понад 30 свідків у справі Юрія Луценка, якого звинувачують зокрема у зловживанні посадою міністра внутрішніх справ. Суддя Сергій Вовк запевнив, що має право й не викликати свідків, лише зачитати їхні свідчення. Сам Луценко та його захист вважають це рішення несумісним із правосуддям. Сьогодні суд вислухав лише трьох свідків, свідчення решти читали з протоколів допитів.

Сьогодні по обіді слухання справи Юрія Луценка переросло у скандал. Коли суддя Сергій Вовк попросив покликати наступних свідків, міліціонер, що чергував у коридорі, заявив, що більше нікого немає. Судді, які раніше в такій ситуації переносили засідання, сьогодні, навіть не порадившись, вирішили розглядати справу без свідків.

Сергій Вовк заявив, що в нього є заяви понад 30 свідків про те, що вони не можуть прийти на суд. Показати ці заяви адвокатам Юрія Луценка він пообіцяв на наступних засіданнях. І вирішив оприлюднити їхні свідчення, які вони давали на допитах у Генпрокуратурі.

У відповідь колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко зауважив, що частина з тих, хто відмовився йти до суду, до обіду чекали біля дверей зали засідань, інша частина – ходять на роботу. Луценко заявив, що рішення не допитувати свідків вигідне замовникам його судового переслідування.

«Це беззаконня – не викликати свідків! Ви знаєте, що всі допитані тут свідки спростували покази досудового слідства. Як ми можемо взяти до уваги свідчення решти, якщо їх так само ґвалтували у Генпрокуратурі?! Якщо свідок Богдана Василенко зізналася, що її примусили підписати неправду, то чому ви вважаєте, що заступник Генпрокурора Микола Голомша (який заявив, що не може прийти до суду) – не такий самий?» – запитує Юрій Луценко.

Пізніше в листі, переданому Радіо Свобода, Юрій Луценко назвав невиклик свідків спробою закрити їм рота з боку замовників процесу проти нього. Він назвав дії Печерського суду вироком українській судовій системі і спрогнозував, що Європейський суд з прав людини цей вирок підтвердить.

Позицію Луценка підтримали адвокати. Зчинилася перепалка. Головуючий суддя Сергій Вовк став переконувати присутніх, що суд має право не викликати свідків: «Суд накопичує дані, в тому числі й допити, дані осіб, яких допитували. А потім можна буде давати цим даним оцінку. Таке право в суду є. Все! Ви заперечуєте проти дій головуючого. Ми занесемо це до протоколу».

Судді по черзі почали читати свідчення відсутніх. Читали поспіхом, попри прохання захисту робити це повільніше.

За годину озвучили свідчення п’ятнадцятьох. У більшості з прочитаних протоколів повторювалася фраза про те, що дії Луценка щодо його водія Леоніда Приступлюка, щодо організації Дня міліції та інших епізодів справи є незаконними.

Щодо нинішньої ситуації у МВС Луценко висловив Радіо Свобода думку про те, що, попри окремі позитивні зрушення, міліція стає частиною репресивної машини Віктора Януковича.

Всі свідки, опитані «вживу», говорили на користь Луценка

Водночас усі 86 свідків, опитаних особисто, і троє, які свідчили сьогодні, заявили, що не знають ні про які незаконні вказівки Луценка чи тиск із його боку.

Серед них і колишній слідчий Генпрокуратури Галина Климович, яка визнала свою неприязнь до Луценка, але при цьому наголосила, що він жодним чином не втручався в її роботу у справі отруєння Віктора Ющенка, в чому його звинувачує прокуратура.

Галина Климович зізналася, що заступник прокурора Ренат Кузьмін готував справу проти неї, а потім, на її здивування, переадресував усі зібрані докази проти Луценка.

Адвокат Луценка Ігор Фомін зауважив, що суд без виклику свідків порушує європейські норми судочинства і запропонував або викликати їх ще раз, або відмовитися від їхніх свідчень.

«Ваша честь, у мене є рішення Європейського суду (з прав людини) про те, що невиклик свідків є незаконним. Врахуйте це, ми ж сторона у процесі, а не якісь нелюди!» – сказав адвокат.

Попри це, суд продовжував зачитувати свідчення за відсутності самих свідків. До кінця засідання судді озвучили 21 протокол.

Представники Генпрокуратури коментувати такий перебіг подій відмовилися. Напередодні прокурор Дмитро Лобань на своїй прес-конференції заявляв, що 83 свідки у справі підтвердили провину Луценка.

Наступне засідання відбудеться 26 січня. Адвокат Луценка Олексій Баганець прогнозує, що ідеться до завершення справи. На його думку, сьогоднішні події показали, що в умовах українського судочинства сподіватися на справедливий вирок не варто.

Блог Юрія Луценка на сайті Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG