Доступність посилання

ТОП новини

Експерти: європейська політика щодо України – на три з мінусом


На слабеньку трієчку оцінюють закордонну політику Європейського Союзу щодо «ширшої Європи», яка включає Україну, експерти з Європейської ради з закордонних стосунків, недержавного панєвропейського дослідницького центру. Вони говорять зокрема, що політика «Східного партнерства», частиною якої є Україна, була мало результативною, особливо у сфері прав людини і енергетичній політиці. А тим часом у США експерти радять своєму уряду почати вести діалог не з українським урядом, а з суспільством і сказати йому про те, що американці думають про зловживання в українській енергетиці.

Експерти говорять, що завдяки більш скоординованим діям Європейському Союзу вдалося здійснити більший дипломатичний тиск на Київ, але це не дало конкретних результатів. Адже угоду про асоціацію, яка була вже практично готова, так і не вдалося підписати через ув’язнення колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Особливу увагу експерти присвятили енергетичній співпраці ЄС із Україною, яка зобов’язалася лібералізувати свій ринок енергетики з 2015 року. Фахівці Європейської ради з закордонних стосунків вважають, що в майбутньому потрібно присвятити більше уваги і ресурсів цим важливим реформам, а також звернути особливу увагу на спротив з боку Росії.

Ще більш відверто про українську енергетику висловився американський експерт з енергетичної політики з Центру зі стратегічних та міжнародних досліджень Едвард Чоу. Виступаючи під час конгресових слухань, він сказав, що українська газова галузь перетворилася на засіб збагачення для людей, наближених до влади, а нині вони довели ситуацію до такого стану, що Україна швидкими темами наближається до стану енергетичної небезпеки.

«Різні державні газові активи захопили визискувачі, які наживаються на них. Ціни і регуляторні питання навмисно залишаються туманними, бо це створює якнайкращі умови для цих приватних інтересів», – заявив Едвард Чоу.

Україна може стати енергетичним придатком Росії – експерт

Експерт з енергетичних питань також зауважив, що такою ситуація залишається впродовж всього періоду незалежності України, незалежно від різних президентів та урядів. На думку експерта, Україна ризикує втратити свою газову галузь і перетворитися на енергетичний придаток до Росії. І про це вже настав час говорити вголос не з українською владою, а з українським громадянським суспільством.

«Якщо США та наші європейські союзники не байдужі до енергетичної вразливості України та її впливу на весь регіон, то про способи, як це виправити, потрібно говорити не лише українським лідерам, а голосно повідомити про це українському суспільству. Україна має досить активне громадянське суспільство, освічене населення і відносно вільну пресу, як на пострадянський простір», – заявив Чоу.

За його словами, приватні умовляння українських лідерів провести гостро необхідну енергетичну реформу, виявилися неефективними, й, можливо, навіть і контрпродуктивними.

«Настав час зробити інвестицію у прямий діалог із українським народом, якщо ми вважаємо, що нам небайдуже енергетичне здоров’я цієї важливої країни», – підсумував американський експерт.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG