Доступність посилання

ТОП новини

Белград назвав шкідливим референдум сербів на півночі Косова


Белград – У чотирьох округах на півночі Косова, де серби становлять більшість населення, 14-15 лютого проходив референдум про їхнє ставлення до влади в Приштині.

Референдум призначили органи місцевого самоврядування прикордонних округів Лепосавич, Звечан, Зубин Поток та сербської частини Косовської Митровиці, де проживає 35 тисяч сербів. Громадяни відповідали на запитання, чи визнають вони інституції Республіки Косово. Організатори референдуму вимагали від них дати негативну відповідь.

Любомир Радович, один із політичних лідерів косовських сербів, сказав: «Ніхто не зможе ігнорувати результатів цього референдуму, оскільки вони є нашим чітким зверненням як до косовських албанців, так і до міжнародного співтовариства та до частини політичних діячів у Белграді, котрі хотіли б позбутися Косова».

Представники міжнародного співтовариства в Косові заявили, що референдум, так само як і свого часу барикади на кордоні, не сприяють нормалізації. А президент Сербії Борис Тадич у зверненні до косовських сербів зазначив, що референдум є шкідливим як для них, так і для Сербії.

Сербські лідери у Косові, всупереч попередженням, призначили це голосування. На думку оглядачів, вони прагнуть закріпити свою владу в округах. У Сербії в травні відбудуться парламентські вибори. Лідери сербів у північних округах бажають, щоб справа Косова була однією з основних тем у передвиборній кампанії в Сербії. Отож, ідеться про свого роду шантаж.

«Референдум ніяк не може дати історичних результатів» – урядовець

Косово проголосило незалежність чотири роки тому, в лютому 2008 року. Нову державу вже визнали 87 країн. Сербська влада стверджує, що Косово належить до Сербії, що незалежність була проголошена незаконно. Все-таки, згідно з опитуваннями, понад половину громадян Сербії упевнені, що колишня провінція ніколи не повернеться до складу сербської держави. Через це серби на півночі Косова, в округах, які межують із Сербією, постійно намагаються перебувати в центрі уваги. Тоді як їхні земляки в центральному та південному Косові, які перебувають в оточенні етнічних албанців далеко від Сербії, визнають владу в Приштині і співпрацюють з косовськими органами.

Олівер Іванович, державний секретар у сербському Міністерстві в справах Косова, у зв’язку з цим каже, що «цей референдум ніяк не може дати історичних результатів» і це вперше, коли «лідери косовських сербів відверто виступають проти влади Республіки Сербія».

Згідно з попередніми результатами референдуму, громадяни трьох округів проголосували проти визнання органів Косова. А в окрузі Лепосавич більшість проігнорувала референдум. Це означає, що вони готові визнати фактичне становище, тобто співпрацювати з органами влади в Приштині.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG