Доступність посилання

ТОП новини

Підводні рифи соціальної доброти Януковича


Київ – Загальні бюджетні витрати на соціальні ініціативи Президента Віктора Януковича можуть сягнути 16 мільярдів гривень. Про це повідомила у понеділок перший заступник глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова. За її словами, кошти будуть надходити за рахунок зростання економіки і податку з найбагатших. Акімова переконує, що вмикати друкарський верстат влада не збирається. Але оглядачі знайшли у щедрих обіцянках підводні рифи.

У багатьох українців, передовсім малозабезпечених, невдовзі життя може покращитися, обіцяють на Банковій. За словами першого заступника глави Адміністрації Президента Ірини Акімової, це стосуватиметься, зокрема, малозабезпечених сімей із дітьми, пенсіонерів-інвалідів, інвалідів виробництва тощо. При цьому вона визнала, що грошей для всіх влада поки не знайшла.

Як зазначає Ірина Акімова, приблизна оцінка всього об’єму соціальних виплат, без програми іпотечного кредитування, складає близько 16 мільярдів гривень, із яких 10 мільярдів складає перерахунок пенсій для трудових пенсіонерів та військовослужбовців. За приблизними оцінками Міністерства фінансів, уже є додаткові 10-11 мільярдів гривень, які, за словами Ірини Акімової, отримані за рахунок економічного зростання у першому кварталі цього року.

Важливим джерелом поповнення соціальних виплат, на думку представника Адміністрації Президента, будуть також нові джерела фінансування, зокрема податок на розкіш, лібералізація видачі ліцензій на розробку корисних копалин. За такого роду ліцензії, як зазначила Акімова, бюджет може отримати додатково 5-5,5 мільярдів гривень.

Чи скуплять ахметови свердловини?

Втім, народний депутат України, б’ютівець Олександр Гудима скептично ставиться до такої ініціативи. За його словами, опозиція багато разів рекомендувала владі – не вигадувати велосипед, а, скажімо, продати Рінату Ахметову електроенергетику за справжніми, ринковими цінами і рекомендувати йому доплатити за «Західенерго» чи «Дніпроенерго», які він купив, як стверджують західні експерти, за чверть ціни, наголошує Гудима.

Тобто, якщо все піде таким чином при видачі ліценцій на розробку корисних копалин, то, за словами Олександра Гудими, найбагатший український підприємець із великим задоволенням скупить всі свердловини. У випадку із «Західенерго», зазначає парламентарій у коментарі Радіо Свобода, якби була конкуренція при купівлі, тоді було б заплачено не 1,9 мільярда гривень, а, як мінімум (!) 1,9 мільярда доларів.

Під час презентації соціальних ініціатив, серед тих, хто може стати заможнішим, влада згадала і вкладників Ощадбанку СРСР. Втім, за словами Андрія Пишного, екс-керівника цього банку, а нині члена політради партії «Фронт змін», обіцянки видати по тисячі гривень є передвиборчим блефом, адже сьогодні сума зобов’язань держави перед вкладниками Ощадбанку сягає 120 мільярдів гривень.

У Андрія Пишного є запитання і щодо процедури виплат. Він зауважує, що для того, щоб передати виплати цих зобов’язань іншим банкам, треба провести колосальну роботу, яка ще не завершена.

Інфляція гряде

На думку економіста Сергія Кисельова, соціальні ініціативи влади є суперечливими, адже не так давно уряд урізав виплати чорнобильцям і «афганцям», а зараз політика змінюється на 180 градусів. Сергій Кисельов тут бачить можливі ризики для української економіки, зокрема з точки зору валютної політики, адже Україна повинна здійснити доволі значні виплати щодо зовнішніх боргів.

Над Україною також тяжіє велике негативне сальдо у зовнішній торгівлі. При таких ризиках, якщо ще й здійснювати суттєві соціальні виплати, то це може призвести до знецінення гривні та інфляції, наголошує Сергій Кисельов.

Ірина Акімова також не виключає інфляційного впливу нових соціальних виплат, але запевнює, що він не перевищуватиме відсоток-півтора. Президент України оприлюднив нові соціальні ініціативи 7 березня.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG