Доступність посилання

ТОП новини

Виведення військ з Афганістану як можливість заробити


Західна техніка в обмін на дешевший транзит?
Прага – У той час, як міжнародна коаліція під проводом НАТО виводить своїх вояків з Афганістану, сусідні країни можуть на цьому непогано заробити. Передовсім це стосується Росії, держав Центральної Азії і Кавказу. Певні шанси отримати додаткову вигоду має і Україна.

В Афганістані нині мають війська 49 держав, які привезли туди тисячі тонн обладнання. На їхньому вивезенні можна гарно заробити. Скільки? Нині Сполучені Штати, наприклад, платять щороку півмільярда доларів, посилаючи до Афганістану військову техніку через держави Центральної Азії.

Хто тепер заробить найбільше на виведенні військ, яке має завершитися до 2014 року, залежить і від географічного розташування країн, і від того, як вони вміють торгуватися, вважає експерт Стокгольмського інституту досліджень миру Нейл Мелвін.

«Зараз існує величезна можливість для торгів. Відомо, що міжнародна коаліція має виїхати і зробити це в обмежений проміжок часу», – каже експерт.

Україна далеко від Афганістану, але має унікальні можливості у сфері стратегічних авіаційних перевезень завдяки таким літакам як «Руслан». У цій сфері Україна вже кілька років співпрацює з НАТО і, ймовірно, долучиться до нової афганської операції. Якраз наприкінці року будуть укладати новий контракт за програмою SALIS, наголошує український військовий експерт, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь.

«Зараз Україна, авіалінії Антонова і «Волга-Днепр», російська авіакомпанія, разом складають тендерні умови, подають заявку і якраз зараз формуються всі ці параметри», – зауважує оглядач у коментарі Радіо Свобода.

Ташкент хоче підняти ставку на 50 %?

Зрозуміло, що найбільші шанси заробити на виведенні військ мають сусіди Афганістану. Узбекистан, наприклад, має найкращу мережу залізничного сполучення у Центральній Азії. Ця країна вже зараз відіграє ключову роль у перевезеннях з балтійських портів через Росію і Казахстан до Термезу на узбецько-афганському кордоні. Виглядає, що Ташкент буде намагатися заробити ще більше. Сайт Eurasia.net повідомив, що Узбекистан хоче підняти ставку за перевезення вантажів невійськового призначення з Афганістану наполовину.

Через подібні цінові вимоги всі країни, які мають покинути Афганістан, думають про альтернативні шляхи. Один такий коридор пролягає від таджицько-афганського кордону через Киргизстан, Казахстан, через Каспій і Азербайджан до чорноморського порту Поті в Грузії. Але цей дорожній коридор не без проблем. Він проходить через нестабільний регіон Афганістану, а в Таджикистані рух вантажівок обмежує погана якість доріг, особливо це відчутно взимку.

Західна техніка в обмін на дешевший транзит?

Тим часом у деяких столицях уже почалися торги. Британський міністр у справах збройних сил Нік Гарві нещодавно у Бішкеку дав зрозуміти, що Лондон може продати військову техніку в обмін на дешевшу ставку транзиту.

«Якщо всі міжнародні війська залишать різні речі, то в афганців може виявитися дуже різношерста техніка. Але ми також будемо мати дискусії з Казахстаном, Киргизстаном і Таджикистаном, щоб побачити, чи якесь обладнання буде корисним для цих країн», – заявив британський урядовець.

Гарві не пояснив, про яке обладнання йдеться, наголосивши, що протидія поширенню наркотиків та тероризму – це спільне завдання. Навряд чи може йти мова про зброю, адже сусіди Афганістану раніше укладали угоди про перевезення через їхні терени лише небойового обладнання. Бронетехніку також транспортують після зняття озброєння.

Пакистан має найдешевший шлях

Наразі найдешевший шлях перевезень з Афганістану – через Пакистан. Франція вже заявила, що північний шлях є надто дорогим і закликала до відновлення пакистанського коридору. Середня вартість контейнера з Афганістану до Карачі становить 7200 доларів, тоді як через північний шлях – 17 500.

Багато що буде пов’язане з ширшими політичними дискусіями про майбутню роль Пакистану в Афганістані, роль Талібану
Нейл Мелвін

Ісламабад закрив афганський кордон у листопаді після загострення відносин з НАТО. Західний військовий експерт Нейл Мелвін очікує, що для відновлення транзиту Пакистан проситиме не лише гроші. «Багато що буде пов’язане з ширшими політичними дискусіями про майбутню роль Пакистану в Афганістані, роль Талібану», – вважає оглядач.

Росія грає першу скрипку

Виведення військ з Афганістану стосується і грошей, і політики, і регіональних інтересів. Про це може свідчити і те, що Москва цього місяця запропонувала, щоб НАТО використовувало для перевезень з Афганістану російський аеропорт в Ульяновську, якщо Киргизстан закриє для Альянсу свою базу Манас, що неподалік Бішкека. Раніше сама Москва наполягала на закритті Манасу. Це означає, що Киргизстану, щоб заробити, доведеться ретельно зрівноважувати свої відносини між Москвою і Вашингтоном.

Поруч із виведенням військ НАТО триває формування збройних сил Афганістану. І тут, як зауважує український військовий експерт Михайло Самусь, Росія відіграватиме провідну роль, витіснивши Україну, бо зможе ремонтувати і модернізувати вертольоти з колишнього радянського табору. «Україна має величезний потенціал у цьому сегменті, але вибивається звідси. Це конкуренція», – говорить експерт.

За його словами, виходить так, що Росія, поруч з антинатовською риторикою, буде мати багато зисків від співпраці з НАТО в Афганістані.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG