Доступність посилання

ТОП новини

У Львові відроджують традицію гаївок і веснянок


Львів – На Великдень співають і водять гаївки – пісні, які виконуються лише на Паску. Особливо поширеними гаївки були в Галичині. Цю традицію не лише зуміли зберегти у час заборони віри, але й останні роки активно відроджують у Львові. У світлий понеділок веснянки, гаївки водять біля церков у селах і містах Галичини. Важливо, щоб дощ не перешкодив цій забаві.

На Великдень до пізнього вечора біля багатьох храмів водять гаївки, які розпочинають народні весняні забави після посту. У них оспівується велика радість Христового воскресіння:

А вже весна скресла,
Що ж ти нам принесла?
Ой, дівчата, весна красна, трава зелененька


Гагілка, ягівка, магілка, ринздівка – численні назви обрядових пісень веснянок. Однак веснянки співали цілу весну, навіть на Благовіщення,а гаївки водили лише у час Великодніх свят, риндзівки, як ось ця «Ой рано-рано» із Львівщини у виконанні гурту автентичної музики «Коралі», виконується лише у світлий тиждень Христового Воскресіння до провідної неділі.

Ой рано, рано куройки піли,
Вже й Христос, вже й воскрес,
Воістину я ж воскрес.
А єще раньше Марусенька встала,
Ранейко встала, личенько вмивала.


Весняні забави в українців – давня традиція

Музикант гурту «Коралі», етномузикознавець Лариса Лукашенко зауважує, що кожен регіон в Україні мав традиції веселих весняних забав.

Багато гаївок мають форму розпросторену: є зачин, хід, кінцівка, тобто є великі форми
Лариса Лукашенко
«Є гарний звичай проганяти зиму. На Берестейщині люди брали сміття, яке залишилось після зими, викидали у найглибший яр і співали «проведімо зиму до бору, а самі повернімось додому». Багато гаївок мають форму розпросторену: є зачин, хід, кінцівка, тобто є великі форми», – розповіла учасниця гурту.

Тріо «Коралі» зуміло відродити традицію веснянок і гаївок. Колектив навчає автентичної музики і танців львів’ян і гостей міста, щомісяця проводить безкоштовні вечорниці і щороку у світлий понеділок збирає сотні людей у Шевченківському гаю на гаївки. Бо українську традицію потрібно берегти і передавати з покоління в покоління, бо це найбільший скарб народу, переконана учасниця гурту Галина Похилевич. Врешті люди перестають соромитись, зазирати за іншими, а самі долучаються до танців.

Ми щороку у Шевченківському гаю проводимо гаївки, а тепер започаткували у Львові з іншими колективами вечорниці
Галина Похилевич
«Ми готові працювати по всій Україні і їхати на Схід. Це те, що вкрай потрібно не лише Львову, а Україні. Потрібне місце, де буде відроджуватись українська ідея, куди люди можуть прийти, відчути себе українцем у дії, в танцях, гаївках. Тому ми щороку у Шевченківському гаю проводимо гаївки, а тепер започаткували у Львові з іншими колективами вечорниці, коли кожен бажаючий може прийти послухати народні пісні, потанцювати, відчути себе українцем», – каже Галина Похилевич.

За 11 років, відколи існує гурт «Коралі» і проводить експедиції, його учасниці зібрали і записали більше 15 тисяч народних пісень, із них 20% – це веснянки і гаївки, неоціненний пласт культури українського народу.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG