Доступність посилання

ТОП новини

Ліки лише за рецептами – «за» і «проти»


Київ – Ліки в Україні мають продавати винятково за рецептами. Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров. За його словами, варто долучатися до європейської практики, коли препарати реалізують лише за призначенням лікаря. Виняток варто зробити тільки для найелементарніших препаратів. Тим часом в опозиції заявляють, що в нинішніх умовах така ініціатива може призвести до розвитку тіньового фарм-бізнесу в Україні.

Українці витрачають на ліки понад 20 мільярдів гривень щорічно, заявив Микола Азаров. І дві третини цієї суми – даремно, на профанацію лікування. Адже при одній і тій же хворобі одному пацієнту препарат може допомогти, а іншому – ні. Тому варто йти за Європою і продавати ліки винятково за рецептами, переконує прем'єр-міністр.

85% усіх ліків в Україні купують без призначення лікаря
Микола Азаров
«85% усіх ліків в Україні купують без призначення лікаря. Підкреслюю – 85%! Купують, орієнтуючись на поради знайомих чи рекламу. Тобто, країна охоплена самолікуванням. Якщо ж покладатися на самолікування, не дивно, що до 70% хворих на поширені хвороби скаржаться на те, що ліки не діють», ­– констатує Микола Азаров.

Ліки – не просто товар

Підтримуючи керівника уряду, голова Державної служби з лікарських засобів Олексій Соловйов зазначає, що ліки – незвичайний товар.

Пацієнт не в змозі сам собі діагностувати хворобу, сам собі визначити лікування
Олексій Соловйов
«Хочу відзначити, що сам по собі медичний продукт не можна порівняти з жодним різновидом товарів народного споживання лише з однієї причини ­– тільки лікар може визначити, чим лікуватиметься той чи інший пацієнт від того чи іншого захворювання. Пацієнт не в змозі сам собі діагностувати хворобу, сам собі визначити лікування», ­– наголошує голова Державної служби з лікарських засобів.

Який лікар який препарат виписав

Член парламентського комітету з питань охорони здоров'я, народний депутат від БЮТ Сергій Шевчук погоджується з тим, що реалізація ліків лише за рецептами зменшить самолікування. Але у цієї ініціативи є і негативний бік. Продаж препаратів винятково за призначенням – одна з корупційних схем, які активно використовують в Україні. Такий продаж означає, що фарм-виробники або дилери, які контролюють цей ринок, чітко знають – який лікар який препарат виписав. Як наслідок – установлюються тіньові зв’язки між продавцями і тими, хто виписує рецепти.

Негативна сторона цієї ініціативи – розвиток тіньового фарм-бізнесу в Україні
Сергій Шевчук
«Звичайно, є препарати сильної дії, препарати токсичні. Їх потрібно відпускати лише за рецептами. Але таких препаратів небагато. Негативна сторона цієї ініціативи – розвиток тіньового фарм-бізнесу в Україні. Коли лікар стає не фахівцем із лікування душі й тіла пацієнта, а лише посібником фармакологічних компаній, які просто збувають свої ліки, причому за завищеними, порівняно з Європою, цінами», – стверджує Сергій Шевчук.

До речі, прем’єр Микола Азаров повідомив також про ще одне втілення європейської практики стосовно ліків. Мається на увазі часткова компенсація вартості, запровадження середніх цін. У підсумку ліки для українців мають подешевшати від 20% до двох разів, пообіцяв глава уряду.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG