Доступність посилання

ТОП новини

Євроінтеграцію України гальмує візовий режим із ЄС – експерти


Київ – Євроінтеграцію України гальмує візовий режим між Києвом та Брюсселем. В Україні нарікають на проблеми, що виникають у процесі оформлення віз, а Європейська комісія інформує, що кількість українців, які відвідують Євросоюз, щороку збільшується. При цьому європейська сторона визнає наявність проблем, що існують у консульській сфері. Ці труднощі обговорювали в Києві в четвер представники МЗС та експерти неурядових організацій України і працівники консульств держав Євросоюзу.

Між Україною та Європейським Союзом уже понад два роки діє Угода про спрощення офрмлення віз, яка визначає порядок оформлення віз для окремих категорій українців. Водночас, 2010 року вступив у дію Візовий кодекс Євросоюзу, окремі положення якого суперечать чинній угоді. Як повідомив директор Департаменту консульської служби МЗС України Андрій Олефіров, у ці дні українські та європейські експерти обговорюють ситуацію, що склалась, та шукають можливості розв’язання наявних протиріч.
Принаймні три категорії громадян України матимуть можливість скористатися візовими спрощеннями
Андрій Олефіров

Україна та ЄС уже домовилися спростити оформлення шенгенських віз для українців, зазначив Олефіров. Він також повідомив: «Євросоюз проводить відповідні внутрішньодержавні процедури, щоб уже за два місяці вийти на підписання зміненої угоди. Відтак, принаймні три категорії громадян України матимуть можливість скористатися візовими спрощеннями: це – представники професійних об’єднань, релігійних та неурядових громадських організацій».

Крім того, 17 квітня у Брюсселі відбулося засідання Старших посадових осіб МЗС України та Єврокомісії, які відповідають за виконання українською стороною Плану дій з лібералізації візового режиму. Як поінформувала прес-служба Міністерства, серед питань, котрі потребують нагального розв’язання, – запровадження біометричних документів для українців, удосконалення законодавства у сфері боротьби з корупцією та ухвалення антидискримінаційного закону.

Складність оформлення віз – джерело корупції

Незалежні експерти зазначили, що питання видачі віз у консульствах ЄС часто перетворюється на тривалу бюрократичну процедуру. На це нарікаєбільш як половина опитаних фахівцями українців. Ці дані навела Координатор програм всеукраїнського об’єднання «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко. Вона також відзначила, що громадськість України має намір регулярно проводити моніторинги роботи консульських установ країн Євросоюзу, оскільки чимало пересічних українців донині нарікають на проблеми, наявні в їхньому спілкуванні з консульськими працівниками.

Директор Інституту української політики Костянтин Бондаренко зазначив, що складність процесу отримання віз спричиняє корупцію та інші серйозні проблеми.
Одні консульства позитивно ставляться до України, а інші ставлять перепони на шляху отримання українцями віз
Костянтин Бондаренко

«Існує вид, назвемо це бізнесом, бізнесу на візах, – каже він. – На кожному кроці по Києву висять оголошення: «Забезпечимо чи організуємо візу у будь-яку країну Євросоюзу». Очевидно, якщо хтось дає такі гарантії, хтось на цьому робить бізнес – значить, цей бізнес існує. Тож існують і серйозні проблеми, пов’язані з процедурами оформлення шенгенських віз. Також ми добре знаємо про наявність різних підходів у консульствах різних країн до громадян України. Чомусь одні консульства позитивно ставляться до України, а інші ставлять перепони на шляху отримання українцями віз».

Консули нарікають на міждержавні договори та національні закони

Віце-консул Чехії Ані Шаґінянова натомість у розмові з Радіо Свобода наголосила, що кожне консульство країни Євросоюзу дотримується у своїй роботі в Україні вимог візового кодексу ЄС, положень Угоди про спрощення оформлення віз між Україною та ЄС і норм національного законодавства.
Всі документи, всі довідки, які ми вимагаємо, – вони всі прописані у консульських правилах
Анна Шагінянова

«Конфліктних ситуацій, я би сказала, не буває, – каже вона. – Просто трапляються люди, які вважають, що консульські працівники вигадують якісь речі, вимагають якісь непотрібні папери, аби лише не відкрити візу. Але всі документи, всі довідки, які ми вимагаємо, – вони всі прописані у консульських правилах, за якими ми діємо!»

Процес узгодження всіх міжнародних угод, які визначають правила оформлення шенгенських віз для громадян України, може тривати кілька років, вважають європейці. Тим часом, за даними українського МЗС, 15 травня у Києві фахівці з Євросоюзу та України визначать найбільш болючі проблеми візової сфери, без розв’язання яких євроінтеграція України залишається під запитанням.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG