Доступність посилання

ТОП новини

«Тарас 80» – виставку фотографій відомого українця відкрили у Празі


Прага – У Празі відкрилась виставка фотографій Тараса Кущинського – відомого чеського фотомитця, українця за походженням, одного з перших європейців, хто відкрив сучасникам рекламну і промислову фотографію. Тарас Кущинський є також автором неповторної за високим рівнем естетики серії жіночих портретів, які й через півстоліття вражають глядачів свіжістю й поетичним сприйняттям світу. Саме в ці дні митцеві виповнилося б 80. Виставку з нагоди ювілею Тараса Кущинського відкрила в Празі громадська організація «Porteos» із допомогою родини фотомитця – його дружини і дітей.

Українець за походженням, чех, чи точніше, чехословак за громадянством, один з найвідоміших майстрів художньої фотографії. Таким увійшов до історії європейської, зокрема, чеської культури, Тарас Кущинський.

Він народився у Празі в 1932 році в родині вихідців із Закарпаття. Дуже любив природу, до кінця своїх днів згадував рідний край, де провів перші дитячі роки. Потім навчався в празькій Українській гімназії, вищу освіту – диплом архітектора – здобув у місцевій політехніці.


Фотоапарат, який змінив життя

Але за фахом працював недовго. Його світ перевернув подарунок – перший фотоапарат, який у 15 років юнак отримав від Євгена Вирового, відомого в міжвоєнній Празі українського видавця і філателіста. Саме тоді з’явились його перші фотографії, це були краєвиди. Потім фотографував сучасників: письменника Богуміла Грабала, актора Яна Веріха, співака Карела Ґотта. Але насамперед став відомий як автор фотоетюдів оголених жіночих постатей, саме тоді відчув, що в стінах ательє йому тісно. Тарас першим вивів свої моделі на природу, шукав гармонії між гнучкими лініями жіночого тіла і стихією природи – вітром, світлотінями, буйними травами.

У комуністичній Чехословаччині, особливо після окупації країни військом Варшавського пакту в 1968 році, творчість Тараса Кущинського ламала усталені норми, привертала увагу гармонією й готовністю до діалогу, розповіла Радіо Свобода куратор виставки Даніела Мразкова.
Від початку 1970-х і до половини 1980-х років він був символом мужності і свободи в невільний час, в якому ми тоді жили
Даніела Мразкова

«Безсумнівно, Тарас Кущинський – це феномен у чеській і словацькій фотографії, – каже вона. – Для кількох поколінь від початку 1970-х і до половини 1980-х років він був символом мужності і свободи в невільний час, в якому ми тоді жили. У своїх фотографіях, таких розкутих, звабливих, із напіввідкритими чи зовсім оголеними жіночими постатями він усім нам давав відчуття свободи. В атмосфері лицемірного, сфальшованого сорому він утверджував усвідомлення того, що еротика, оголене людське тіло є невід’ємною і красивою частиною життя».


Відомий невідомий Тарас Кущинський

Тарас Кущинський став першовідкривачем, винахідником рекламної й промислової фотографії – нових жанрів у фотомистецтві в тодішній Чехословаччині, й ширше – в мистецтві фотографії Східної Європи. Його світлини прикрашали обкладинки часописів і книжок, рекламні плакати. За майстерністю й творчою винахідливістю Тараса часто порівнювали з відомими британським фотографом і кінорежисером Девідом Гамільтоном, ім’я Тараса Кущинського внесене до спеціальних словників та енциклопедій, його фотографії з великим успіхом експонувались у Нідерландах, Німеччині, Японії, Словаччині.

Помер митець у грудні 1983 року, не реалізувавши мрію – показати свої світлини землякам. Так і залишається не відомим для українців відомий в Європі майстер художньої фотографії Тарас Кущинський.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG