Доступність посилання

ТОП новини

Судити Литвина погрожують і більшість, і опозиція


Регіонали вимагають від Володимира Литвина, щоб він підписав мовний закон
Київ – Голові Верховної Ради Володимиру Литвину погрожують судом і пропрезидентська більшість, і опозиція. Регіонали кажуть про можливість судового процесу, якщо спікер не підпише закон «Про засади державної мовної політики». Водночас представники парламентської меншості обіцяють Литвину суд, якщо він цей документ підпише. Крім того, в опозиції наполягають або увімкнути у залі пленарних засідань систему «Рада-3», яка забезпечить особисте голосування депутатів, або провести дочасні парламентські вибори.

Голова Верховної Ради Володимир Литвин зобов’язаний підписати закон «Про засади державної мовної політики», заявив лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. За його словами, цього вимагає Конституція.
Норм, які би дали спікерові не підписувати проголосований закон, просто немає. Щоправда, немає норм покарання за те, що спікер не підписує
Олександр Єфремов

«Якщо ми уважно прочитаємо 94-ту статтю, то там записано, що спікер парламенту підписує, невідкладно передає Президентові на підписання відповідний закон. Норм, які би дали спікерові не підписувати проголосований закон, просто немає. Щоправда, немає норм покарання за те, що спікер не підписує. Але це вже недоліки нашого законодавства. Якщо більшість ухвалює рішення, то одна людина не може зупинити подальше його просування. В іншому випадку будуть судові процедури. І буде відповідне рішення з цього питання», – зауважив Єфремов.

Литвин не має права підписувати мовний закон – Яценюк

В опозиції переконують, що Голова Верховної Ради пообіцяв не підписувати мовний закон. Крім того, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк запевнив, що Володимир Литвин не має права підписувати закон «Про засади державної мовної політики» через те, що було порушено процедуру його розгляду. Водночас Яценюк відзначив, що влада може спробувати легітимізувати документ у інші способи.
Було порушено усе, що можна порушити. Якщо він підпише цей акт, то ми його будемо судити
Арсеній Яценюк

«Якщо вони домовилися для Литвина знайти вихід – рішенням суду зобов’язати його підписати цей документ, не хочу казати який, то варіантів багато. Можна рішення Печерського суду винести, можна винести рішення Конституційного Суду, можна указ Президента підписати. Це абсолютно пуста гра, тому що Литвин не має права підписувати цей акт тому, що відповідно до процедури голосування, було порушено усе, що можна порушити. Якщо він підпише цей акт, то ми його будемо судити», – наголосив Яценюк.

Або особисте голосування, або розпуск парламенту – Томенко

Також Арсеній Яценюк заявив, що опозиція вимагає увімкнення системи «Рада-3», яка забезпечує особисте голосування депутатів. Ця система передбачає, що голосування депутат починає з натискання сенсорної клавіші, утримуючи яку, він повинен натиснути кнопку «За», «Проти», або «Утримався». Передбачається, що якщо протягом 11 наданих для голосування секунд парламентар відпустить одну із кнопок, його голос не зарахується.

У свою чергу заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко відзначив, що це ключова умова для відновлення роботи опозиції в парламенті, оскільки мовний законопроект, як і багато інших, був ухвалений із порушенням процедури голосування.
Одинадцять депутатів сказали, що у них вкрали картки і ними голосували, і 3 депутати сказали, що в них вкрали картки, бо вони хотіли голосувати «За»
Микола Томенко

«Одинадцять депутатів сказали, що у них вкрали картки і ними голосували, і 3 депутати сказали, що в них вкрали картки, бо вони хотіли голосувати «За». Скільки ще треба доказів, що це сфальсифіковане голосування. Слід запустити систему персонального голосування із персональною відповідальністю кожного депутата і тоді розуміти спільну відповідальність за закони, які він ухвалює. До цього часу Верховної Ради немає», – відзначив Томенко.

Якщо не буде задіяна система особистого голосування депутатів, то легітимність рішень парламенту залишатиметься сумнівною, кажуть представники опозиції. За їхніми словами, у такому разі залишиться один вихід – дочасні парламентські вибори.

3 липня Верховна Рада голосами 248 депутатських карток ухвалила закон «Про засади державної мовної політики», який розширює, зокрема, сферу застосування російської мови. З цього приводу в багатьох містах України оголосили безстрокові акції протесту.

4 липня Голова Верховної Ради Володимир Литвин та заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко заявили про свою відставку. Водночас, оскільки парламент за відставку цих посадовців ще не голосував, вони залишаються на посадах.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG