Доступність посилання

ТОП новини

Судовий телеміст для Тимошенко


Кімната для проведення телеконференцій близько палати Тимошенко в Центральній клінічній лікарні «Укразалізниці», Харків, 7 серпня 2012 року
Харків – Для Юлії Тимошенко і решти підсудних Харківщини створили спеціальні кімнати для проведення судів у режимі відеоконференції. Про це відзвітувала пенітенціарна служба області. У Харківському слідчому ізоляторі, Качанівській жіночій колонії, при якій працює дільниця СІЗО, та у лікарні «Укрзалізниці», де зараз лікується колишній Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, з’явилися спеціально облаштовані приміщення для проведення судових засідань у режимі відеоконференції.

Важливо додати, що презентація приміщень для проведення дистанційних судів, відбулася на тижні, коли керівництво харківської залізничної лікарні має дати відповідь Феміді щодо технічної можливості участі Тимошенко у процесі в режимі відео-конференції з приміщення медичної установи.

Проведення судів у режимі відеоконференції для українських підсудних – це нова практика, а в Європі – поширена, її визнає Європейський суд з прав людини. Так презентують судові відеоконференції харківські пенітенціарії, міліція та прокуратура.

Поки що в області діє три спеціально облаштованих приміщення: в Харківському слідчому ізоляторі, Качанівській жіночій колонії та в лікарні «Укрзалізниці». Дві останні установи безпосередньо пов’язані з судовим процесом Юлії Тимошенко. На випадок, якщо вона дасть свою письмову згоду на участь у суді в режимі відео-конференції, оскільки колишній прем’єр проходить курс лікування в лікарні, правоохоронці готові для неї включити спецзв’язок із обласним апеляційним судом, де проводить засідання по справі «Єдині енергетичні системи України» київський районний суд Харкова. А коли Тимошенко переведуть назад до 54-ї жіночої колонії, там теж зможуть забезпечити телеміст із судовою залою.
Кімната для проведення телеконференцій в Качанівській колонії, Харків, 7 серпня 2012 року
Кімната для проведення телеконференцій в Качанівській колонії, Харків, 7 серпня 2012 року

Це благо для усіх підсудних – тюремники

Самі ж тюремники запевняють, що судові відеоконференції – це благо не для Юлії Тимошенко, а для усіх підсудних, які матимуть на це право за законом.

«Є доручення Президента України про невідкладні заходи, що пов’язані з ухваленням нового Кримінально-процесуального кодексу. Згідно з цим дорученням, ми у приміщеннях виконання покарання та слідчих ізоляторах обладнуємо кімнати для судових засідань в режимі відео-конференції», – зазначає заступник начальника Харківського обласного управління пенітенціарної служби України Андрій Лапінський.

Для лікарні «Укрзалізниці» інтернет – це, передусім, можливість проведення консультацій, відео-конференцій, в рамках теле-медицини, зв’язок із науковими центрами Ізраїлю, Німеччини та інших країн. Тому облаштування приміщення для проведення судового засідання в режимі відео-конференції, в якому передбачається участь їхньої пацієнтки Тимошенко, створює для керівництва лікарні чимало технічних проблем. Кімната з камерами розташована на дев’ятому поверсі медичної установи на відстані 30 метрів від спеціального блоку, де лікується Юлія Тимошенко.

«Тут знаходиться великий екран, за допомогою якого ми бачимо того, з ким проводимо відеоконференцію. Сучасне обладнання дозволяє передавати зображення з кількох сторін приміщення. Для зручності роботи групи людей тут встановлено кілька столів, на яких є прилади з дистанційного аудіозв’язку із влаштованим в середині мікрофоном, динаміком тощо – тут дуже якісний звук», – розповідає головний лікар п’ятої Центральної клінічної лікарні «Укрзалізниці» Михайло Афанас’єв.

У заґратованій кімнаті з матовим склом у вікнах стоїть ліжко для пацієнта Юлії Тимошенко. Головний лікар каже, що телезв’язок із лікарнями має захист від стороннього втручання. Конфіденційність передачі інформації між підсудним, його захистом та судом – гарантує і керівництво Качанівської жіночої колонії. Там відеоконференційний зв’язок працює вже кілька місяців.

«Тут уже було проведено два засідання з апеляційним судом. Це не скайп-зв’язок. Це оптико-волоконні дроти сюди спеціально проведені», – повідомив начальник 54-ї колонії Іван Первушкін.

Такі судові засідання створюватимуть низку небезпек – правозахисники

На тлі переваг такого способу проведення судових процесів, а це заощадження коштів на автоперевезенні підсудних, доступність судочинства людям із проблемами здоров’я, є й низка небезпек.

За словами виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадія Бущенка, суд має за допомогою відеозв’язку бачити самого підсудного та приміщення, в якому він перебуває, щоб уникнути тиску з боку правоохоронців.

«Підсудного мають бачити в обстановці кімнати, яка доводить, що він не перебуває під тиском. Особливо це важливо, коли йдеться про відеоконференції з міліцейськими відділками, де просто за кадром може стояти людина з палицею і погрожувати. Має бути забезпечений закритий зв’язок. Якщо адвокат не знаходиться поруч із підзахисним, то має бути включений закритий режим зв’язку коли адвокат може спілкуватися з підзахисним так, щоб їх ніхто не чув. А якщо адвокат знаходиться поруч із підсудним, то має бути можливість виключити звук, щоб суд не чув, про що радяться адвокат і клієнт», – висловив застереження в коментарі для Радіо Свобода правозахисник Аркадій Бущенко.

Чотирнадцятого серпня в Київському районному суді в Харкові оприлюднять данні про технічні можливості лікарні «Укрзалізниці», щодо проведення суду в режимі відеоконференції за участю Юлії Тимошенко. Вона тиждень тому повідомила суд про відмову від дистанційного судового засідання. Бо ув’язнений опозиційний політик вбачає порушення своїх прав та незаконність, в її випадку – у проведенні суду в режимі відеоконференції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG