Доступність посилання

ТОП новини

Міліцію на поліцію можуть змінити «як у Росії» – експерти


Користі від перейменування правоохоронних органів може й не бути
Київ – У Міністерстві внутрішніх справ заговорили про можливі наслідки перетворення міліції на поліцію. Хоча відповідний законопроект регіоналів іще лишається на рівні ініціативи, у міністерстві вже навіть поцікавилися громадською думкою: з’ясувалося, що схвально таке перетворення оцінюють лише близько 20 відсотків опитаних. Водночас у МВС наголошують: головна мета перетворення міліції на поліцію - підвищення ефективності роботи правоохоронців. Натомість деякі незалежні експерти припускають, що мова може йти про наслідування російської моделі реформування органів внутрішніх справ або ж про бажання представників влади заробити на заміні назв та символіки.

Щоб стати поліцейським, кожен працівник міліції одягне нову форму, отримає нове оснащення, та зарплату близько 5 тисяч гривень. Він пройде перекваліфікацію, а частина його колег втратять роботу – ідеться у проекті закону про поліцію, який зараз розглядають у комітетах Верховної Ради. Автори законопроекту, депутати-регіонали Василь Грицак і Валерій Коновалюк передбачають, що фінансування реформи відбудеться передовсім за рахунок оптимізації штату МВС.

Втім, досвід Росії, де подібний закон ухвалили два роки тому, перетворення міліції на поліцію, за незалежними підрахунками, коштувало більше двох з половиною мільярдів доларів.

Суть реформи – не у зміні назви – а у перетворенні міліції з репресивного органу пострадянського зразка на сучасну правоохоронну службу, головна мета якої – надання сервісних послуг, вважає речник МВС Володимир Поліщук.

До складу увійдуть деякі інші правоохоронні структури. Це і підрозділи МНС, і прикордонні війська, та інші, які відповідають за безпеку людини та держави
Володимир Поліщук
«До складу увійдуть деякі інші правоохоронні структури. Це і підрозділи МНС, і прикордонні війська, та інші, які відповідають за безпеку людини та держави, – розповідає посадовець. – Зміни – в процесі обговорення, нині діє шість робочих груп. Скільки це коштуватиме? Ідеться про велику суму, але як буде впроваджуватися реформа та етапність її, – врахують фінансисти держави», – зазначає він.

Чим відрізнятиметься робота поліції від міліції? Поліцейський не лише ловитиме злочинців, він буде зобов’язаний і надавати медичну допомогу потерпілим, допомагати людям, які загубилися. Водночас законопроект передбачає ширші можливості для застосування зброї, а кийки, газ та інші спецзасоби поліцейський зможе застосовувати проти будь-якого громадянина, без винятків.

Експерти: створення поліції – крок до Росії і бажання заробити на тендерах

Відтак, поліцейська реформа в Україні має на меті не європеїзувати правоохоронців, а зробити їх схожими на російських, і паралельно – захистити чинну владу від народних виступів, вважає російський політолог Андрій Окара. На думку експерта, у цій реформі Україна мала би орієнтуватися не на Росію, а на Грузію, яка створила поліцію європейського зразка.

«Донедавна, якщо в інтернеті, у пошуку, російською ввести слово «милиционер», можна було отримати виставку кримінальних новин: «міліціонер збив людину і втік», «міліціонери катували підозрюваною пляшкою тощо». Реформа міліції в Росії стала найбільшим розчаруванням. Змінилися атрибути, але залишився той самий тип відносин», – каже Андрій Окара.

Тому, наголошує політолог, автори українського законопроекту та представники МВС, які апелюють до російського досвіду, не уявляють ситуації в Росії, або це такий собі прояв русофільства через зміну назви «міліція» на «поліція».

Поліцейський, маючи більше повноважень, стає більш грізною фігурою для пересічного українця. Влада готується протидіяти можливим народним виступам
Андрій Окара
« В Україні поліції хочуть залишити функцію захисту влади від народу. Поліцейський, маючи більше повноважень, стає більш грізною фігурою для пересічного українця. Влада готується протидіяти можливим народним виступам», – додає Андрій Окара.

Правозахисник Едуард Багіров вважає, що є й інші мотиви для реформування міліції у поліцію в Україні – фінансові. «Кожен закон, що передбачає бюджетне фінансування. Тендери виграють одні й ті компанії, і це стосується й МВС. Тож я припускаю, що ті декількасот мільйонів або мільярдів гривень, підуть у чиїсь кишені або офшори», – наголошує правозахисник.

Законопроект «Про поліцію», який пропонує Партія регіонів, передбачає, що в разі його ухвалення український міліціонер стане поліцейським одразу ж після того, як набуде чинності новий кримінальний процесуальний кодекс. Це станеться 19 листопада цього року.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG