Доступність посилання

ТОП новини

Експерти IFES рекомендують Україні терміново покращити виборчу систему


Міжнародні експерти IFES Гевін Вайзе, Пол Гарріс та Стів Кенгем
Київ – Міжнародна фундація виборчих систем IFES оприлюднила результати передвиборчого оцінювання нинішніх виборів до Верховної Ради України. І хоча українське виборче законодавство та організаційне забезпечення виборчого процесу міжнародним стандартам загалом відповідає, встигнути змінити до 28 вересня треба ще багато чого.

Оцінювали підготовку до виборів 5 міжнародних експертів – із Нової Зеландії, Австралії, Молдови, США та Канади. У період з 1 по 9 жовтня вони проаналізували всі найважливіші аспекти підготовки до жовтневих виборів в Україні: як виборче законодавство в цілому, так і порядок цьогорічної реєстрації кандидатів в депутати та виборців, майбутню процедуру голосування, а також підбиття його підсумків.

Попри певний прогрес та відповідність міжнародним стандартам, група з передвиборчого оцінювання все ж виявила досить багато недоліків. Найбільше застережень стосувалось: формування виборчих комісій нижчого рівня, чого досі не застосовували на практиці; контролю за фінансуванням передвиборчої агітації, а також обізнаності членів комісій і самих виборців. До дня голосування, каже заступник директора з питань Європи та Азії фундації IFES Гевін Вайзе, можна встигнути ще багато змінити.
Під час голосування і підрахунку голосів закликаємо зробити спостереження безперешкодним
Гевін Вайзе

«Рекомендуємо, щоб дані виборця були видимими на загал, щоб кожен виборець міг не лише перевірити свої дані та виявити можливі неточності, але й бачити дані інших виборців. Це можна зробити, помістивши їх на електронні ресурси чи надіславши через смс. «Виборчого туризму» буде менше, це плюс, але потрібно щоб кожен виборець точно знав, де саме він голосуватиме. Під час голосування і підрахунку голосів закликаємо зробити спостереження безперешкодним. Спостерігачі не повинні сидіти, наприклад, в іншому кінці кімнати», – зазначив Гевін Вайзе.

Веб-камера – засіб стримування

Що ж до встановлення камер відеоспостереження, то його міжнародні експерти називають не найкращим використанням ресурсу.
Ми не знаємо, як камери працюватимуть, це може бути засобом стримування
Пол Гарріс

«Будь-яка інновація для вдосконалення виборчого процесу вітається. Але ми не знаємо, як камери працюватимуть, як реагуватиме громадськість. Це може бути засобом стримування, люди не будуть впевнені, чи камера не слідкує за тим, за кого вони голосують. Потрібно провести роз’яснення щодо камер. Зробити це, поки є час», – пояснює Пол Гарріс, колишній голова Виборчої комісії Нової Зеландії.

Зміни на майбутнє

Після того, як вибори 2012 року залишаться в минулому, вже новообрані депутати повинні також багато чого змінити. Зокрема, змінити порядок формування складу ЦВК, провести комплексне та об’єктивне оцінювання його діяльності, а також, вивчивши політику «позитивної дискримінації» в інших країнах, все ж таки збільшити кількість жінок у керівництві політичних партій та у Верховній Раді.

Старший експерт із питань реєстрації виборців та виборчих систем IFES Стів Кенгем переконаний, що межі виборчих округів мають бути чітко визначені, строки розгляду певних видів скарг та позовів збільшені, а термін проживання на території України кандидатів в депутати перед тим, як вони балотуються – навпаки зменшений.
Вимога резидентності, особливо для загальнонаціональних виборів повинна бути мінімальною
Стів Кенгем

«Вимога резидентності, особливо для загальнонаціональних виборів повинна бути мінімальною. Це може бути нелогічним для місцевих виборів, де дуже важливою є комунікація з виборцем, а проте вона має бути не більшою, ніж 6 місяців», – зауважив Стів Кенгем.

Міжнародні спостерігачі IFЕS переконані, що вибори 2012 року стануть важливим іспитом для української демократії і лише сумлінне врахування висловлених ними зауважень зможе покращити адміністрування виборчого процесу і посилити довіру українців до виборів як таких.
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG