Доступність посилання

ТОП новини

Треба бути готовим після виборів вийти на вулиці – Данилюк


Данилюк про порушення на виборах
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:09:53 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Данилюк про порушення на виборах

Київ – Понад 6000 порушень виборчого законодавства зафіксував громадський рух «Спільна справа» під час моніторингу виборчого процесу. Про «мертві душі», підкуп виборців, зловживання службовим становищем та необхідність контролю з боку громадськості розповів в ефірі Радіо Свобода координатор руху Олександр Данилюк.

– Ви знаєте позицію громадського руху «Спільна справа», ми вважаємо, що той рівень фальсифікацій, який був при формуванні комісій (ті невеличкі партії, які позаходили в комісії, це просто платформа, завдяки якій з’явилася більшість у Партії регіонів, це 80-90 % складу усіх комісій), це було зробленого для того, щоб забезпечити «чесні й прозорі вибори». Це десь близько півмільярда доларів викинула Партія регіонів для чесних і прозорих виборів. Звичайно, це не так. Такі кошти були виділені, бо завдання стоїть зацементувати нинішній режим і сформувати конституційну більшість найближчим часом для того, щоб змінювати Конституцію, і вже остаточно змінювати правила гри.

Що стосується підготовки до виборів, передвиборчої кампанії, то нами зафіксовано понад 6000 випадків грубих порушень виборчого законодавства, які є кримінально карними злочинами. Це випадки підкупу виборців (прямого і непрямого) та зловживання владою або службовим становищем, так званий адміністративний ресурс. На сьогоднішній день треба було б порушити кримінальні справи майже проти всіх провладних мажоритарників, зняти з перегонів їхні політичні сили і притягнути до відповідальності більшість керівників по всій вертикалі виконавчої влади.

– А які саме порушення вже виявили активісти Спільної справи?
У 132 окрузі в Миколаївській області виявлено, що використовуються списки 1996 року, які на 30 000 виборців відрізняються від тих, що є на сьогодні

– Ми фактично завершуємо вже передвиборчий моніторинг підкупу і адмінресурсу і переходимо безпосередньо до дня виборів. Ми розпочали декілька днів тому аналіз виборчих списків, і ситуація дуже сумна. Тому що якість списків найгірша за всі роки незалежності. Щоб зрозуміти масштаби: У 132 окрузі в Миколаївській області виявлено, що використовуються списки 1996 року, які на 30 000 виборців відрізняються від тих, що є на сьогодні. Чому? Тому що на той момент у Первомайському і Кривоозерському районах була розташована ракетна дивізія. Вона розформована, і всі офіцери, очевидно, перебувають зі своїми родинами зовсім в інших місцях, багато з тих людей померли. Це 30 000, це величезна кількість абсолютно мертвих душ, які можуть спотворити результати, як завгодно. І це не тільки на півдні чи сході. Вчора у Києві в 222 окрузі, це Солом’янський і частина Шевченківського району, на території КПІ було виявлено, що в житловому звичайному будинку прописано в двокімнатній квартирі 37 людей. Це 5% від тієї кількості виборців, які проголосують на цій дільниці. Це та кількість, яка здатна забезпечити партії, яка не має взагалі підтримки, прохід у Раду. І що це не випадковість, підтверджує подальша перевірка. Виявлена ще одна квартира в цьому районі, там 40 людей прописані. При цьому, на жаль ми не можемо ще достеменно встановити, що відбувається зі студентськими гуртожитками. Проте нам відомо, що, наприклад, у 5-поверховій сталінці прописано 850 людей, що в принципі неможливо.

Тож, я хотів попросити слухачів піти перевірити виборчі списки, і не так, як це радять робити – тільки щодо себе. Прочитайте, будь ласка, весь список, ви маєте право це робити, і подивіться, чи немає отаких аномальних речей, коли в 1 квартирі величезна кількість людей прописана, або якісь будинки дописуються, якісь зникають.

– Порушень багато, але що можна зробити? Перевірили списки, що далі?
У нас немає іншого варіанту, окрім як повторення 2004 року

– За великим рахунком, ці вибори, навіть якщо допустити що 28 жовтня не буде фальсифікацій, хоча немає підстав так вважати, я впевнений, що 28 числа фальсифікації будуть і будуть значними.

Щоб зрозуміти, що таке «значні» фальсифікації: наприклад, на останніх виборах у Росії «Єдина Росія» і Володимир Путін домалювали собі близько 20 мільйонів голосів. Це те, що дозволяє зробити повне домінування у виборчих комісіях. Звичайно 20 мільйонів, можливо, в Україні не буде, але те, що це буде великий відсоток, який суттєво спотворить результати волевиявлення, можна говорити впевнено. Більше того, під час мажоритарних виборів не потрібно фальсифікувати 100%, достатньо сфальшувати ту різницю, яка є між провладним кандидатом і фаворитом, і ми маємо зовсім іншу картину в парламенті.

Звичайно, вибори треба визнавати недійсними або такими, що не відбулись. Це залежить від того, як до цього ставитись. Зробити це можуть тільки громадяни.

У нас немає іншого варіанту, окрім як повторення 2004 року з вимогою проведення нових парламентських виборів і президентських так само.

– «Спільна справа» збирає активістів і пропонує їм долучитись до спостереження за чесністю виборів. Скільки людей вже долучились до вас?

– Зараз є близько 5000 волонтерів. Із них близько 2000 будуть мати посвідчення спостерігачів, якщо їх зареєструють в ОВК. Якщо ні – вони будуть представниками партнерських ЗМІ, які нададуть спостерігачам посвідчення тимчасових кореспондентів.

– А як можна повідомляти «Спільну Справу» про порушення?

– Можна зареєстуватися на сайті spilnasprava.com. Ми можемо забезпечити добровольців як методичними матеріалами, так і посвідченнями тимчасових кореспондентів. Особи, які не хочуть реєструватися, можуть здійснювати чергування впродовж дня навколо своїх дільниць, помічаючи підозрілі автомобілі або авто, в яких відбувається підкуп виборців, або ж підвіз «карусельників».

До того ж пересічний громадянин може після 20.00 прийти під свою дільничну виборчу комісію, чекати, поки закінчиться підрахунок, поки не вивісять протокол на двері. Тоді можна сфотографувати протокол, а потім звірити його з тим, який вивісять зранку. Навіть якщо буде велика кількість фальсифікацій на дільниці, все ж між дільницею та ОВК буде значна кількість спотворень.

– Цікава новація цьогорічної кампанії – веб-камери. Ви особисто не боїтеся, що цей маленький пристрій побачить, за кого ви поставили «хрестик»?
Веб-камери – це викинуті півмільярда гривень

– Ця веб-камера, в принципі, нічого побачити не може. Єдина причина, за якою ці камери з’явилися в Україні, – це те, що Російська Федерація мала продати свої веб-камери кудись. А їх продати більше було нікуди. Оскільки наш уряд у васальній залежності від Московського Кремля, от ми і купили цей непотріб. І я маю серйозні сумніви, що це взагалі буде працювати.

Безперечно, ніякого контролю за тим, хто як голосує не буде, так само як і користі з точки зору громадянського суспільства. Це викинуті півмільярда гривень, які відірвані від родин, від хворих дітей…

– Навіть якщо порушення будуть, як суспільство має реагувати на таку інформацію?
Громадяни в такій ситуації мають діяти в умовах необхідної оборони конституційного ладу

– Коли говорять, що всі законні методи вичерпані, то це говорять люди, які не мають правової освіти. Я, як адвокат, можу сказати, що така масштабна фальсифікація свідчить про спробу державного заколоту, спробу зміни конституційного ладу в неправовий спосіб.

Громадяни в такій ситуації мають діяти в умовах необхідної оборони конституційного ладу, повинні адекватно чинити спротив зловмисникам, які намагаються спотворити результати волевиявлення.

У цій ситуації треба не переходити межі необхідної оборони, але діяти рішуче, адекватно і готуватися, що 29 числа нам доведеться вийти на вулиці. Іншого шляху у нас немає.
  • Зображення 16x9

    Андрій Баштовий

    Журналіст Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG