Доступність посилання

ТОП новини

Мусульмани розпочинають відзначати свято жертвоприношення Курбан-байрам


Сімферополь – У середу в Саудівській Аравії розпочався хадж – традиційне паломництво мусульман до святинь ісламу в місті Мекка. А у четвер у Криму, де живе найбільша мусульманська громада України, починають відзначати свято жертвоприношення – Курбан-байрам. Четвер – перший день свята – є вихідним для кримчан, які сповідують іслам. Проте частина українських мусульман розпочнуть святкові заходи лише у п’ятницю.

Десятки тисяч мусульман Криму в четвер зранку разом моляться на честь початку Курбан-байраму. Після святкового намазу – традиційний обряд жертвопринесення тварин – корів, овець чи кіз. Його виконують на згадку про жертвопринесення Ібрагіма (у біблійній традиції – Авраама). Про цю подію мовиться не лише в Корані, але й у Біблії.

Курбан-байрам – головне і найбільш шановане свято ісламу. За кримськими народними переказами вважається, що саме в ці дні відкриваються ворота раю, а всі шайтани в пеклі заковуються в ланцюги.

У Муфтіяті Криму кажуть, що це час радості і водночас час поминання покійних. Також, це дні коли мусульмани виявляють особливу повагу до старших людей. У дні свята обов’язково треба відвідати своїх батьків, родичів старшого віку, привітати їх і принести гостинці. Насамперед дають м’ясо принесеного в жертву барана чи іншої жертвенної тварини. Частину м’яса мусульмани роздають бідним і немічним. Тож Курбан-байрам називають і святом жертвоприношення, і святом милосердя, коли мусульмани можуть виявити всі свої найкращі людські якості.

Розбіжності у даті – не завада для свята

Разом з тим, частина українських мусульман, які, зокрема, орієнтуються, на арабські мазгаби (традицію), розпочинають святкування Курбан-байраму у п’ятницю. Як пояснив заступник муфтія мусульман Криму аджі Айдер Ісмаїлов, причини розбіжностей полягають у принципах визначення початку місяця за місячним календарем.

Коли місяць можна вже побачити в будь-якій частині земної кулі, то всі мусульмани мусять брати це за точку відліку. На жаль, мусульмани деяких країн чекають, щоб місяць стало видно на їхній території
аджі Айдер Ісмаїлов
«Основний критерій в тому, що коли місяць можна вже побачити в будь-якій частині земної кулі, то всі мусульмани мусять брати це за точку відліку. На жаль, мусульмани деяких країн чекають, щоб місяць стало видно на їхній території», – розповів аджі Айдер Ісмаїлов. Тим не менш, він вважає, що ці розбіжності ніяк не впливають на велич цього свята і на радість кожного з мусульман.

Він також розповів, що у ці дні 89 кримчан беруть участь у хаджі до святих місць. Мусульмани вважають, що протягом життя кожен, хто сповідує іслам, якщо йому дозволяють здоров’я і фінансові можливості, має хоча б раз здійснити таке паломництво.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG