Доступність посилання

ТОП новини

У Росії тепер будуть «чорні списки» сайтів


У Росії набув чинності закон, спрямований проти поширення інформації в інтернеті, що може нашкодити дітям. Віднині влада може внести у «чорний список» будь-який сайт, який вона вважає небезпечним у цьому плані. Опоненти влади вважають, що від нового закону може постраждати свобода слова в країні.

За новим законом, що набув чинності з 1 листопада, влада без санкції суду може закрити інтернет-сайти, які, на її думку, пропагують дитячу порнографію, самогубство чи, наприклад, наркоманію. І все це – без санкції суду. Закон, який за словами його авторів, має захистити дітей від небезпечного контенту, викликав побоювання, що його можуть використати для закриття будь-якого, і передовсім політично нелояльного, сайту в російському інтернеті.

«Цей закон потрібно розглядати як один з елементів, який за певних умов може обмежити свободу слова», – говорить російський експерт з інформаційних прав Ілля Рассолов.

Навіть міністр комунікації Росії Микола Нікіфоров попередив, що росіяни могли би втратити доступ до мережі YouTube, яка давала можливість подивитися антиісламський фільм, що викликав хвилю протестів у мусульманських країнах. Про це міністр написав у мережі Twitter.

Російські правозахисники вказують на те, що цей закон є лише ланкою в цілій низці законів, ухвалених в Росії протягом останнього часу. Ці закони, що різко піднімають штрафи за участь у публічних протестах, криміналізують наклеп та змушують реєструватися організації, які отримують гроші з-за кордону, як «закордонні агенти», на думку відомого російського правозахисника Сергія Ковальова, створюють «законодавчу базу для тоталітаризму».

Закриватимуть небезпечний сайт, а постраждає інший?

Напередодні ухвалення закону російськомовна сторінка Wikipedia закрила на день свою головну сторінку, а пошуковий ресурс Yandex вийшов із чорною стрічкою.

Речник компанії Yandex Очир Маджиков вважає, що постраждати можуть сайти, які ніяким чином не пов’язані з пропагандою насильства чи порнографії.

«Те, що не задовольняло Yandex та інші інтернет-компанії, – зокрема, це можливість блокування IP. Це виглядає перебільшенням, бо разом з «неправильним» контентом можуть постраждати і цілком добропорядні сайти. Також ми вважаємо, що список має бути відкритим, щоб суспільство краще розуміло, хто, кого і за що блокує. Закритість та непрозорість викликає різні чутки та побоювання», – говорить представник найбільшої пошукової системи Росії.

Стежити за дотриманням закону буде федеральна служба нагляду за комунікаціями, відома як «Роскомнадзор». У відповідь на критику ця організація повідомила, що матиме інтернет-сайт, на якому публікуватиме свій «чорний список».
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG