Українська влада має забезпечити зростання економіки і підтримку ключових галузей, заявив прем’єр Микола Азаров, відкриваючи в четвер засідання уряду. Він наголосив, що для цього вже створені необхідні правові передумови – зокрема, ухвалені останнім часом закони про стимулювання інвестиційної діяльності у пріоритетних галузях, про зайнятість населення, про економічний експеримент у суднобудуванні.
Нам треба стимулювати економічний розвиток, забезпечивши зростання ВВП не менш ніж на 3,5%Микола Азаров
«Нам треба стимулювати економічний розвиток, забезпечивши зростання ВВП цього року не менш ніж на 3,5%. Як цього досягти? Потрібно залучити місцеві ресурси, створити привабливий інвестиційний клімат і продовжити дерегуляцію економіки», – наголосив Азаров.
Прем’єр зауважив, що суттєві податкові пільги та економічну підтримку в новому році матимуть аграрний сектор, ІТ-бізнес (розробка інформаційних технологій) та інші ключові галузі.
Прем’єр запевнив, що українська влада вже йде цим шляхом.Однак за кількома світовими рейтингами інвестиційної привабливості й прозорістю ведення бізнесу Україна посідає останні місця.
Депозитні кошти Нацбанк забирає для кредитування бюджету – Лановий
Українська економіка не має ресурсів для зростання цього року, оскільки через непродуману державну політику виробники здебільшого позбавлені кредитних коштів, зауважив у коментарі для Радіо Свобода економічний експерт, народний депутат попереднього скликання Володимир Лановий.
Ключове питання – це банківський сектор. Без кредитів виробництво не зростатимеВолодимир Лановий
«Ключове питання – це банківський сектор, – зазначає він. – Усі прирости від депозитів вилучаються за певними схемами Нацбанку для фінансування дефіциту бюджету, будівництва інфраструктури та підтримки окремих галузей, – каже економіст. – А без кредитів виробництво не зростатиме. Що ж до 3,5%, заявлених прем’єром, то це рівень, якого не відчують на собі ні українці, ні економіка країни загалом».
Володимир Лановий додав, що ситуацію погіршує і «діра» цьогорічного бюджету: дефіцит на 50 мільярдів гривень і ще 90 мільярдів – запозичення, які цього року держава має повернути.
Іншими словами, автори бюджету-2013 розраховували не на зростання економіки, а на її занепад, пояснює інший економіст Андрій Новак.
Заклали таку структуру бюджету, яка передбачає деградацію економікиАндрій Новак
«Заклали таку структуру бюджету, яка передбачає деградацію економіки, – зауважує Новак. – Це й інфляція до курсу 8,5 (гривень за долар), і надходження основної частини від ПДВ за рахунок ввезення товарів, а не їх виробництва. І загалом не створюються стимули для розвитку виробництва. 3,5% ВВП виглядають як найоптимістичніший сценарій, для якого немає ніяких підстав. Економіці потрібні додаткові фінансові ресурси, щоб розвиватися, а не лише зводити кінці з кінцями».
Фахівці наголошують, що за нинішніх умов, коли кредитні ставки для промисловості в Україні перевищують 22-25%, не може розвиватися жодна галузь реальної економіки. Відтак вони радять державі опікуватися здешевленням кредитів. І водночас – збільшенням купівельної здатності українців, яка після минулорічних змін податкового, пенсійного та бюджетного законодавств лише зменшується.
Цього року реальне зростання українського ВВП не перевищило пів-відсотка, заявив днями виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера в Україні Олег Устенко. Інші фахівці прогнозують, що так буде і цього року.