Доступність посилання

ТОП новини

«Ніч музеїв» знайомила у Львові з кримськими татарами


Львів – Цьогоріч акція «Ніч музеїв» у «Тюрмі на Лонцького» у Львові була присвячена 25-річчю повернення на рідну землю кримських татар. 18-20 травня 1944 року НКВС примусово виселило кримських татар із батьківської землі у Казахстан, Узбекистан і Таджикистан. Тільки у 1989 році люди отримали змогу повернутись додому. Доля галичан і татар однакова своїм трагізмом, говорили у Львові у «Ніч музеїв».

Колишня в’язниця на Лонцького у «Ніч музеїв» відчинила свої двері для всіх, хто хотів ознайомитись із трагічною історією України у ХХ столітті: інсценізовані допити слідчого НКВС, підвальні камери, камери смертників, що збереглись у своєму первісному стані. Ще де-не-де навіть видно сліди людської крові на стінах. Згадували не лише репресованих галичан, але й кримських татар. Про їхню трагічну долю відвідувачі музею могли дізнатись із фотографій, із плакатів, переглянувши документальний фільм, відеокліпи, послухавши запис розмови з лідером кримських татар Мустафою Джемілєвим, читали поезію кримськотатарських поетів, а ще слухали записані спогади кримських татар.

Алам Алієв, який останні 5 років живе у Львові, а народився поблизу Ташкента, розповів історію своєї родини.

Солдати дали півгодини на збори і всю сім’ю вивезли
Алім Алієв
«У будинок до моєї бабусі, яка мешкала у Бахчисарайському районі, 15 травня прийшли двоє солдатів, моя прабабуся їх нагодувала, а через два дні ті ж самі солдати дали їм півгодини на збори і всю сім’ю вивезли на кладовище. Коли приїхали в Узбекистан, то пили воду з араків, багато людей заразились тифом і померли. Була антисанітарія жахлива. Ми змогли повернутись в Крим у 1989 році», – говорить Алім Алієв.

Комунікація пам’яті об’єднує

Львів’яни не багато знають про історію кримських татар, зауважив директор музею «Тюрма на Лонцького», історик Руслан Забілий, а тому присвятили «Ніч музеїв» цій трагічній сторінці в історії народу. До того ж хотіли продемонструвати, що зв’язок поміж людьми різних національностей в Україні сильніший, ніж ставлення влади до історії.

Коли ми говоритимемо про їхні проблеми, що з ними сталося, то і вони краще розумітимуть нашу трагедію
Руслан Забілий
«Коли ми говоритимемо про їхні проблеми, що з ними сталося, то і вони краще розумітимуть нашу трагедію. Комунікація пам’яті – той фактор, який об’єднує Україну, Схід і Захід. У майбутньому ми будемо шукати якихось індикаторів пам’яті, які б об’єднували на подібній тематиці. Головне – подавати людям інформацію, щоб вона спонукала думати, робити з цього висновки», – наголосив Руслан Забілий.

69 років тому ніч із 17 на 18 травня ледь не стала останньою сторінкою з історії життя кримських татар. Радянська влада намагалась знищити народ і його культуру. Таку ж трагедію пережили українці Польщі в 1945-46 роках, а потім у 1947 році, під час операції «Вісла», – з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Підляшшя було примусово виселено більше ніж півмільйона українців з їхніх етнічних земель.

«Ніч музеїв» започаткували у Берліні у 1997 році, щоб привернути увагу людей до цих культурних установ, популяризувати музеї, і цю ініціативу підхопили у багатьох українських містах.
  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG