ГА: Борисе Єфимовичу, в своїх інтерв’ю Ви неодноразово говорили про те, що ситуація з правами і свободами та в цілому рівень демократизації суспільства в Україні набагато вищий, ніж в Росії. Станом на сьогоднішній день, чи можете Ви стверджувати подібне?
БН: Чесно кажучи, тренд поганий. Мені приємно, що мої колеги-опозиціонери у вас – у парламенті, засідають у Раді. І Кличко, і блок Юлії Тимошенко, і з «Нашої України» навіть там ще є люди, слава Богу. Але, на жаль, простір свободи, він зменшується, звужується. Янукович, хоч і не любить Путіна, але повторює за ним. У диктаторів так заведено. Але у Януковича завдання складніше, адже українці більш розслаблені, вільніші люди. Я це бачив багато разів. Оскільки є Західна Україна, є Центральна, була Запорізька Січ. І цей дух свободи, який там роками складався, цей дух дуже важко вбити. Мені здається, саме в цьому (його) проблема. Мені здається, саме ця історія України дається в знаки, в позитивному розумінні.
Тимошенко – типовий політичний в’язень. Вона сидить не тому, що контракт із Путіним підписала, а тому що Янукович її боїться
Не можу сказати, що там стовідсоткова цензура, як у нас, але її стає все більше і більше. Наприклад, ТВi захопили, це ж просто безчинство. Явно хочуть повторення російської історії. Це ні в які ворота не лізе. Крім того, Україна, як і Росія, корумпована. Так що, щоб більше крали, ще треба всім рота заткнути? Навіщо це робити?
ГА: Борисе Єфимовичу, що повинна зробити українська опозиція сьогодні, щоб домогтися свого, в першу чергу, та потім не втратити досягнутого?
БН: Я вважаю дуже позитивним той момент, що опозиція хоче висунути єдиного кандидата на виборах мера Києва. Це гарна новина, правда? Я не знаю, чи вони вже домовились щодо кандидатури. Але вони домовляються. Принаймні так говорив Віталій Кличко. Також я надіюсь, що буде єдиний кандидат на президентських виборах. Я вважаю вкрай важливою президентську кампанію. Вона нібито поки що не розпочалась, але вони вже думають, безперечно. І, звичайно, щодо змінності влади, Україна в цьому – приклад для Росії та Білорусі. Там влада міняється, і це дуже важливо. Це, до речі, ознака демократії: не лише вибори, але і те, що влада міняється. Треба провітрювати ці затхлі владні коридори, де нема чим дихати. Зміна влади – це дуже важливий момент.
Ознака демократії – не лише вибори, але і те, що влада міняється. Треба провітрювати ці затхлі владні коридори
ГА: А що ж тепер робити з Меморандумом про співробітництво з Митним союзом?
Бажання Путіна всіх туди затягнути є очевидним, але і самостійність та незалежність України є також очевидними. Мені здається, так чи інакше, тишком-нишком, вони будуть відповзати. Я маю на увазі, Банкова буде відповзати від цієї історії, тому що вони розуміють – це не стільки Митний союз, скільки політична залежність. У принципі, загальний ринок – справа корисна. Тому що, чим більший ринок, тим нижчі ціни. Однак, якщо б йшлося тільки про ринок, це одна справа, але йдеться ж про певні політичні зобов’язання. Мені здається, тут необхідно відокремлювати політичну складову від економічної.
Крім того, для України дуже важливе питання, дуже серйозна справа – це історія з трубою. Я знаю, що для України, і я це вже тисячу разів повторював, труба має якійсь сакрально-фалічний характер. При чому, коли я говорю українцям, що вона лежить у вас, труба ця, а ви так обережно до неї ставитесь, вони сміються, але все одно за неї чіпляються. Я кажу, вона заіржавіє. Мені здається, домовитись щодо заповнення труби – це дуже важливе питання. Знову ж таки, я не збираюсь нікому нічого нав’язувати, робіть все, що завгодно, але може статися те саме, що сталося з нафтопроводом «Дружба». Буде валятися на землі шмат іржавого заліза і все. Тому, мені здається, треба самостійність та незалежність зберегти, але і не наробити економічних дурниць. І щодо Митного союзу, до речі, також.