Доступність посилання

ТОП новини

Маршрутки – зручні та небезпечні?


Київ – Наскільки безпечними є в Україні маршрутки? Експерти підтверджують існування проблеми і зазначають, що нерідко трапляються випадки, коли на рейс виходять несправні машини, а за кермо сідають п’яні водії. Одне із останніх резонансних ДТП з участю маршрутки сталося у Запоріжжі. У результаті одна людина загинула.

Водій маршрутки у Запоріжжі врізався в автобус – одна жінка загинула, решта пасажирів і водій – у лікарні. Причому троє у важкому стані. Розслідування цієї справи триває. За інформацією Запорізької обласної державтоінспекції, видимість на дорозі була нормальною, а водій мав дев’ять років водійського стажу.

Найчастіше аварії стаються через те, що водії не можуть вчасно зреагувати, каже Радіо Свобода начальник сектору профілактичної роботи Державної автоінспекції головного управління МВС у Запорізькій області Андрій Топчій. Відтак, ДАІ пропонує перевізникам встановлювати двосторонні відеореєстратори: один – для фіксації того, що відбувається на дорозі, а інший – у салоні автобуса.

«Ці відео у випадку ДТП могли б допомогти детально оцінити ситуацію і зробити правильні висновки. На законодавчому рівні ми нікого зобов’язати не можемо. Це залежить від самих власників автобусів, які зацікавлені у тому, щоб на їхніх маршрутах було безпечно», – говорить Топчій.

За чотири місяці цього року на Київщині сталося близько 150 аварій за участю пасажирського транспорту, а на Житомирщині за п’ять місяців – близько 200. І ці показники, за даними ДАІ, є вищими у порівнянні з минулим роком. Окрім того, у Житомирській області 69 автобусів мали несправне кермо, а 65 – несправні гальма.

Дві третини зафіксованих аварій з тяжкими наслідками з участю водіїв маршруток, як у містах, так і між містами, відбуваються не з їхньої вини, зазначає у коментарі Радіо Свобода начальник відділу автомобільно-технічної інспекції ДАІ Василь Рублюк. Однак, каже Рублюк, серед водіїв автобусів фіксували і перевищення швидкості, і водіння напідпитку.

«З 20 травня по 18 червня було виявлено 131 випадок керування автобусом у нетверезому стані. А три тисячі порушень – перевищення швидкості», – зазначає він.

Водійські норми інколи перевищують удвічі

Обирати маршрутки як транспорт для подорожей між містами змушує економія часу і доступність квитків, зауважує один із пасажирів Олександр. Він уже кілька років їздить так із Києва до Луцька і назад.

«Кожної години майже ходять. Завжди є квитки, місця. Бо квитків на потяг часом немає за місяць, за два тижні», – зазначає Олександр.

Щодо безпеки хлопець не задумується. Каже, що в аварії не потрапляв.

Водії переконують, що маршрутка – це безпечно, тому що ліцензію на перевезення може отримати тільки досвідчений водій відповідної категорії. Для того, щоб стати водієм автобуса, потрібно мати щонайменше три роки водійського стажу за цією категорією. Але, як зізнаються самі водії, водійський стаж рахується від моменту отримання посвідчення, незалежно, чи водить він транспортний засіб взагалі.

Водій міжміської маршрутки Петро розповів Радіо Свобода, що часто пасажири користуються послугами перевізників, що не мають ні ліцензії на таку діяльність, ні медичної страховки на пасажирів. Вони возять людей трохи дешевше, але у випадку аварії ніхто не може захистити постраждалих. Перевізники із ліцензією також часом допускають порушення.

«Є певні норми, і якщо їх дотримуватися, небезпека зводиться до нуля. Наприклад, один водій може проїжджати до 500 кілометрів за добу, далеко не всі цього дотримуються, у мене були випадки, коли набігала тисяча. Це становить загрозу, бо можливості кожного людського організму обмежені», – зазначає Петро.

Контролю потребують керівники АТП – експерт

Також безпека залежить від стану доріг та автобуса, який використовується: і від справності, і від матеріалів, із яких він виготовлений, зазначає перевізник.

Проблема із безпекою маршруток комплексна, говорить головний редактор автомобільного тижневика «Автоцентр» Сергій Матусяк. Він зауважує, що водіїв перевіряють раз – коли дають ліцензію, а треба – перед кожним рейсом.

«Не перевіряється як слід і їхня фахова підготовка, навіть те, чи перед тим, як їхати у рейс, вони здорові і чи тверезі», – каже він.

Матусяк пропонує посилити відповідальність керівників підприємств – аж до кримінальної. Тоді, на його думку, буде контроль.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG