– Проблема України в тому, що ці три її відсотки складають студенти з країн пострадянського простору або Азії чи Африки, і незначна частина – це студенти з Європи. Отже, очевидно, що Україна концентрується на студентах із цієї частини світу і абсолютно не конкурує за студентів з Європи. Я вже не кажу про студентів з Південної Америки, Північної Америки. Чому не конкурує? Тому що там шанси української вищої освіти, будемо говорити відверто – вони мізерні.
– Чи може Україна запропонувати якусь галузь, вклавши гроші в яку, можна буде сказати: ось це ми будемо розвивати і пропонувати в якості експорту освіти, яка буде якісною і буде викликати інтерес у світі?
В основному іноземних студентів в Україні цікавить медична освіта
– В Англії говорять про те, що іноземні студенти дають великий прибуток і не лише самим університетам, де вони часто навіть підтримують певні наукові галузі, але і для цілої економіки.
Іноземний студент – це та планка, завдяки якій можна піднести реформи в освіті
– Який, на Вашу думку, є вихід з ситуації?
– Мені здається, що вихід міг би бути у співпраці між університетами, починаючи з обміном на стажування і закінчуючи повноцінними програмами з подвійними дипломами, коли студенти закінчують магістерську програму і отримують подвійний диплом якогось українського університету.
Ще один вихід, який я вбачаю, полягає у переключенні стипендійних фондів на надання стипендій не українцям на навчання в Європейському союзі, а громадянам країн Європейського союзу на навчання в Україні. Тобто включити реверс у стипендійні програми фондів «Східного партнерства», інших. Таким чином, за допомогою іноземних студентів можна було б збільшити стимул і попит на реформи вищої світи в Україні.