Доступність посилання

ТОП новини

Торговельні війни з Росією: збитки і користь для України


Міжнародний автомобільний пропускний пункт «Нехотєєвка» на кордоні Росії з Україною
Київ – Тотальна перевірка товарів, які Україна експортує до Росії, та фактичне припинення експорту завдасть збитків українській економіці, однак не варто їх перебільшувати, вважають українські урядовці й частина експертів. Шкода від українсько-російського митного протистояння залежатиме від того, як довго воно триватиме, вважають фахівці. Однак частина аналітиків та окремі представники опозиції вбачають і позитив: на їхню думку, торговельні війни з Росію змушують Україну переорієнтовуватися на українські ринки.

На українсько-російських прикордонних пропускних пунктах черги з вантажівок, а на російських прикордонних залізничних станціях стоїть дедалі більше товарних потягів із України. Російські митники повністю перевіряють вантажі, змушуючи перевізників розвантажувати й завантажувати кожен транспортний засіб. Першою про ці проблеми заявила Федерація роботодавців України. Зі свого боку, «Укрзалізниця» спростовує інформацію про перешкоди в роботі залізничного транспорту.

«Станом на 15:30 15 серпня цього року рух поїздів на прикордонному переході Хутір-Михайлівський – Зернове – Суземка відбувається у штатному режимі. Рух на дільниці Київ – Хутір-Михайлівський – Брянськ здійснюється відповідно до графіку руху поїздів», – заявила керівник прес-служби Південно-західної залізниці Анна Малієнко.

Першим проблеми з експортом до Росії відчула компанія «Рошен», 14 серпня про це заговорила більшість українських експортерів. Компанія «Оболонь» у цій ситуації сама відмовилася відвантажувати продукцію в Росію, поки ситуація не стане зрозумілішою.

Це не політика, а бюрократія Митного союзу – депутат Держдуми

Тим часом голова комітету Держдуми Росії у справах СНД Леонід Слуцький наголосив, що причина затримок товарів на кордоні – не якась торговельна війна, а «проста бюрократія, бо Україна не є членом Митного союзу».

Прем’єр-міністр України Микола Азаров, оцінюючи ситуацію на українсько-російському кордоні, наголосив, що медіа штучно перебільшують цю проблему.

Треба продовжувати співпрацю з Митним союзом, особливо – в напрямку зближення технічних регламентів та митних процедур
Микола Азаров
«Зараз є певні складнощі, пов’язані, перш за все, як ми вважаємо, зі створенням, структуруванням і формалізацією Митного союзу. У нас з’являються відмінності в підходах. Саме тому треба продовжувати співпрацю з Митним союзом, особливо в напрямку зближення технічних регламентів та митних процедур», – сказав Азаров.

Колишній прем’єр, екс-міністр економіки, а нині депутат-регіонал Анатолій Кінах вважає, що в цій ситуації Україна має захищати свого виробника, спираючись на норми Світової організації торгівлі, і не припиняти курсу на європейську інтеграцію, паралельно вирішуючи проблеми з Росією на переговорах.

Україні необхідно жорстко, системно відпрацьовувати захист своїх економічних інтересів
Анатолій Кінах
«Україні необхідно жорстко, системно відпрацьовувати захист своїх економічних інтересів, не відмовляючись від свого курсу на інтеграцію в європейський простір», – підсумовує Кінах.


Збитки України не будуть великими – експерти

Росія споживає близько чверті українського експорту, такі дані наводить Мінекономіки. За розрахунками міністерства, у першому кварталі Україна експортувала до Росії продукції на суму понад 3,7 мільярда доларів США, тоді як до країн ЄС – на суму понад 4,5 мільярдів доларів.

Загалом для української економіки проблеми з експортом до Росії не будуть руйнівними, однак суттєво постраждати може агропромисловий комплекс, заявив Радіо Свобода директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

Найбільшого впливу від проблем на кордоні зазнає молочна галузь, а також виробництво м’яса
Володимир Лапа
«Більшість експорту українських овочів та фруктів припадає на Росію. Однак найбільшого впливу від проблем на кордоні зазнає українська молочна галузь, а також виробництво м’яса. Виробники будуть переорієнтовуватися, але на це потрібні роки», – вважає аграрний експерт.

Про те, що Україна не зможе швидко спрямувати надлишок своїх товарів на інші ринки, говорить і економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін. Відтак він вважає, що єдиний шлях розв’язання проблеми з експортом – переговори.

Від перешкод на російській митниці програє і Україна, і Росія
Ільдар Газізуллін
«Масштаб втрат економіки залежить від того, як довго перешкоджатимуть експорту. Слід зазначити, що від перешкод на російській митниці програє і Україна, і Росія. Оскільки з українських товарів платяться податки у російський бюджет, російський бізнес отримує прибуток і створює робочі місця, продаючи їх. Не йдеться про припинення експорту на тривалий час», – зазначає Газізуллін.

Між тим українські громадяни виступили одразу з кількома ініціативами щодо бойкоту товарів українських виробників. У соцмережах можна знайти переліки російських брендів продовольства, одягу та інших товарів із закликом не купувати їх.

Торговельними війнами Росія штовхає Україну в Європу – Новак

Економіст Андрій Новак бачить у торговельних перешкодах між двома державами не лише економічні збитки, а й позитив.

«Проблеми виникають синхронно з успіхами України в європейській інтеграції і зі зменшенням інтересу до Митного союзу. Економічні втрати є обопільними, – вважає експерт. – Але якщо в короткостроковій перспективі українські компанії рахують збитки, то стратегічно повторення торговельних воєн із Росією стимулює українських виробників розширювати ринки збуту, ставати більш конкурентоздатними. Тобто, в підсумку Україна виграє».

Експерти наголошують, що спроби переорієнтувати продукцію, яку не пускає до себе Росія, на інші ринки штовхають виробників до запровадження європейських стандартів, до підвищення якості продукції у майбутньому та до активнішого пошуку покупців за кордоном.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

XS
SM
MD
LG