Доступність посилання

26 Червень 2017, Київ 00:13

Українці не відчувають себе «конченими» – Капранов


Київ – В українському суспільстві високий рівень тривожності. Такого висновку доходить соціолог Євген Копатько з результатів опитування, проведеного очолюваною ним компанією. Те ж дослідження вказує письменнику Дмитрові Капранову на здорове сприйняття дійсності українцями. А політолог Вадим Карасьов, аналізуючи підсумки соцдослідження, відзначає, що Україні потрібно якнайшвидше позбавлятися залишків радянщини.

59 відсотків українців вважають, що Україна є країною-аутсайдером у порівнянні з іншими країнами світу, свідчать результати опитування, проведеного компанією Research&Branding Group. Водночас, згідно з цим соціологічним дослідженням, більш як половина українців – 51 відсоток – вважають, що Україна може претендувати на більш гідне становище у світі.

З двох цифр можна зробити висновок про адекватне сприйняття українцями дійсності і водночас про їхню самоідентифікацію, відзначає у коментарі Радіо Свобода письменник Дмитро Капранов.

Українці ототожнюють себе з Україною, це показує, що ставлення до України у українців, як до себе
«Коли людина говорить про себе, то вона навряд чи говорить, що вона велика, видатна, могутня, але що вона хоче бути такою. Коли людина спробує себе охарактеризувати якось, вона скаже: «Я так собі, але я б себе показав». Це звичайний психологічний фокус. Він характеризує саме те, що українці ототожнюють себе з Україною, це показує, що ставлення до України у українців, як до себе. Жодна людина на повному серйозі не буде вважати, що вона «кончена» і у неї немає перспектив», – каже Капранов.

Песимізм – це реакція на застій в історичній динаміці – Карасьов

Утім, 41 відсоток жителів країни не вірить у те, що Україна з часом займе більш гідне місце у світі, ніж тепер. Крім того, 23 відсотки українських громадян очікують погіршення ситуації, а 11 відсотків вважають, що на країну чекають дуже важкі часи.

Українців, які мають песимістичний погляд на майбутнє держави, поменшає тоді, коли Україна позбудеться залишків радянської спадщини, зауважує політолог Вадим Карасьов.

Песимізм – це реакція на застій в історичній динаміці
«Україна стоїть перед вибором. Їй треба робити рішучий крок уперед, тому що вона застрягла у минулому. Песимізм – це реакція на застій в історичній динаміці. Взагалі, пострадянські країни – поки що більше уламки радянської галактики, ніж повноцінні сформовані нові національні держави. Песимісти – це відображення цього. Та й ситуація економічна не дуже добра, соціальна теж», – зазначає Карасьов.

Ми не знаємо наслідків взаємодії з Європою чи Митним союзом – Копатько

Водночас оптимісти в країні є й тепер. 44 відсотки опитаних вважають, що ситуація за 10–15 років скоріше покращиться, а 13 відсотків українців очікують суттєвого поліпшення ситуації і перетворення України на сильну і квітучу державу.

У регіональному розрізі число оптимістів щодо майбутнього на Заході й на Сході істотно різниться, відповідно 75 відсотків і 28 відсотків. Це можна пояснити планами влади щодо підписання угоди про асоціацію з Європейським союзом, каже керівник Research&Branding Group, соціолог Євген Копатько.

Ми живемо у переломний момент. Очікування є, але вони стримані
«Ми до кінця не знаємо усіх наслідків взаємодії з Європою чи Митним союзом. Ці ризики не дають країні та людям почуватися впевнено і дивитися на майбутнє з оптимізмом. Ми живемо у переломний момент. Очікування є, але вони стримані. Є у суспільстві доволі високий рівень тривожності. Це пов’язано з тим, що ми відвикли перемагати як країна, тому, що у нас немає національної єдності», – відзначає Копатько.

При цьому 38 відсотків опитаних вважають, що їм пощастило жити в Україні, тоді як протилежної точки зору дотримується 31 відсоток жителів країни і стільки ж поки не визначилися.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG