Доступність посилання

ТОП новини

США й Росія хочуть знову зустрітися у справі Сирії


Державний секретар США Джон Керрі і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, Женева, 12 вересня 2013 року
Чільні дипломати США й Росії сподіваються, що переговори про ліквідацію сирійської хімічної зброї повернуть до життя і плани міжнародної конференції, що мала б покласти край війні в Сирії. Про це вони домовилися на зустрічі, що тривала в Женеві в четвер і п’ятницю.

Державний секретар США Джон Керрі і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров оголосили в Женеві, що знову зустрінуться під кінець місяця у Нью-Йорку, щоб узгодити дату давно очікуваної мирної конференції щодо Сирії.

Вони зустрічалися протягом двох днів, обговорюючи російську ініціативу, за якою влада президента Сирії Башара аль-Асада відмовляється від хімічної зброї, щоб уникнути американського воєнного удару.

Як заявив Керрі на спільній прес-конференції, шанси такої мирної конференції мають стати зрозумілі до часу їхньої наступної зустрічі.

Ми обидва погодилися виконати цю «домашню роботу» і знову зустрітися у Нью-Йорку
Джон Керрі
«Ми обидва погодилися виконати цю «домашню роботу» і знову зустрітися у Нью-Йорку десь у час сесії Генеральної асамблеї ООН, ближче до 28 вересня, щоб побачити, чи буде вже можливо визначити дату цієї конференції. Це, очевидно, великою мірою залежатиме від здатності досягти успіху наступними годинами і днями з приводу хімічної зброї», – сказав він.

Лавров, зі свого боку, сказав, що експерти США і Росії тепер розробляють конкретні кроки, необхідні для ліквідації хімічної зброї в Сирії.

«Тепер, коли влада Асада приєдналася до Конвенції про хімічну зброю, ми маємо залучити наших фахівців, разом із Організацією з заборони хімічної зброї, як ми домовилися з ООН, щоб розробити шлях, який гарантуватиме, що це питання буде вирішене швидко і професійно й якомога швидше», – сказав він.

США не хочуть твердо відмовлятися від можливості удару

Справу так званої хімічної зброї треба закрити. Сирія від сьогодні стала повним членом конвенції
Башар Джаафарі
Влада Сирії раніше погодилася з планом Росії передати свою хімічну зброю під міжнародний контроль, а потім і знищити її, а відтак і подала до ООН документи про приєднання країни до Конвенції про заборону хімічної зброї. Посол Сирії в ООН Башар Джаафарі після цього заявив у четвер: «Таким чином справу так званої хімічної зброї треба закрити. З юридичного погляду Сирія від сьогодні стала повним членом конвенції».

В ООН підтвердили, що отримали сирійські документи. Але дипломати ООН кажуть, що наразі ще не ясно, чи виконала Сирія всі юридичні умови для членства і чи дійсно її можна вже зараз вважати членом Конвенції про заборону хімічної зброї.

Першого дня переговорів Керрі й Лаврова, у четвер, вони висловили різні думки щодо того, що має бути потім. На думку голови дипломатії США, погроза вдатися до воєнного втручання, з якою виступив раніше Вашингтон, має лишатися чинною на випадок, якщо сирійська влада не виконає обіцянки позбутися хімічної зброї у визначений термін. Голова ж МЗС Росії, навпаки, наполягав на позиції Москви, що виконання російського плану зробить воєнне втручання в Сирії непотрібним.

Із погрозою такого втручання виступав президент США Барак Обама й деякі його союзники після того, як на Заході заявили, що вважають за практично доведене використання хімічної зброї сирійськими урядовими військами проти цивільного населення в Сирії 21 серпня, внаслідок чого загинули сотні людей.
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG