Доступність посилання

ТОП новини

Рада безпеки ООН розділена щодо застосування сили в Сирії


Лондон – Британія, Франція та США подали проект резолюції Ради безпеки ООН щодо сирійської хімічної зброї. Попередні обговорення в Нью-Йорку та низка офіційних заяв уже виявили, що Росія і ймовірно Китай не погодяться, щоб у резолюції був пункт про застосування сили, якщо Дамаск не виконає зобов’язання: позбутися усієї хімічної зброї.

Головна суперечка зараз вирує довкола того, хто застосував хімічну зброю 21 серпня в одному з районів сирійської столиці.

Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун сказав, що фахівці виявили сліди нервово-паралітичного препарату зарину і назвав його використання злочином війни.

Британський посол в ООН Марк Лаялл наполягає, що відповідальність лежить на урядові Асада.

Не залишається сумнівів, що саме режим застосував хімічну зброю
Марк Лаялл
«Тип снарядів, траекторії підтверджують аналізи британських фахівців щодо місцевості, звідки ракети були запущені. Усе це, на нашу думку, підтверджує, що не залишається сумнівів, що саме режим застосував хімічну зброю», – заявив британський представник у Нью-Йорку, повторивши майже слово у слово твердження французького міністра закордонних справ Лорана Фабіуса після переговорів цього тижня у Москві.

У Росії кажуть, що мають «докази причетності повстанців»

Але міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров доводить протилежне.

«У нас є серйозні підстави вважати, що це була провокація», – наголошував на російській позиції Лавров.

І тепер росіяни кажуть, що мають «матеріальні докази» застосування хімічної зброї сирійськими антиурядовими повстанцями, які будуть подані в ООН.

Західні лідери і, зокрема, президент США Барак Обама заявили про неприпустимість використання зброї масового знищення і зараз сподіваються, що Сирія виконає домовленість, укладену з ініціативи Росії: упродовж тижня подасть інформацію про хімічні арсенали і до середини 2014 року вони будуть знищені.

Голова програми дослідження Росії у британській аналітичній установі Chatham House Джеймс Ніксі вважає, що мотивація Москви відмінна від поглядів Заходу.

Тут йдеться не про бажання Росії врятувати життя людей в Сирії
Джеймс Ніксі
«Тут йдеться не про бажання Росії врятувати життя людей в Сирії. Якби йшлося про це, то вони б насамперед не продавали зброю режиму Асада. Проте, щоб віддати Росії належне, варто зауважити, що в цьому випадку вона повністю свідомо зробила вдалий дипломатичний хід, якщо це спрацює», – сказав британський аналітик.

Якщо не спрацює, кажуть у Вашингтоні, Парижі та Лондоні, то Асад має знати, що його чекає застосування сили.

На цьому наполягає і представник сирійської опозиції Ахмад Джарба.

Ми не хочемо, щоб історія засвідчила, що у 21-му сторіччі режим посмів застосувати заборонену зброю й уник покарання
Ахмад Джарба
«Ми не хочемо, щоб історія засвідчила, що у 21-му сторіччі режим посмів застосувати заборонену зброю й уник покарання. Ми не хочемо бачити ігнорування гуманітарних проблем через обережність парламентів і через перешкоди в Раді безпеки ООН, яка несе відповідальність за мир у світі і стабільність», – докоряє міжнародній спільноті Джарба.

Критики також вказують, що навіть у разі, коли хімічну зброю в Сирії більше не застосовуватимуть, теперішні міжнародні зусилля фактично нічого не роблять, щоб зупинити жахливу громадянську війну з сотнями тисяч жертв та мільйонами біженців.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG