Доступність посилання

ТОП новини

Міліцейські обшуки – спроба вкрасти коди програм – директор «Арт-мастер»


(©Shutterstock)
Київ – Приміщення фірми «Арт-мастер», що написала Мін’юсту програму для Єдиного держреєстру, обшукує міліція. Вилучають носії інформації, допитують співробітників. У МВС це пояснюють слідчими діями, які проводяться за постановою суду, тоді як керівництво фірми трактує такі дії як «спробу викрасти вихідні коди програм».

У приміщенні «Арт-мастер», однієї з фірм, що розробляла програмне забезпечення для єдиних державних реєстрів, міліція проводить обшук у четвер із самого ранку. Нікого не випускають з приміщення, вилучено всі носії інформації, включно з такими, що є в особистій власності співробітників, повідомив Радіо Свобода очевидець події Олександр. Він заперечує, що є співробітником фірми, однак підтверджує, що на момент, коли вранці в офіс прийшли люди в цивільному, перебував там.

Всім вручили повістки, навіть секретарям. Багато з них не представляються
«На третьому-четвертому поверсі знаходиться офіс «Арт-мастера». На третьому, я щойно дізнався, абсолютно все вилучили, що було, абсолютно всім вручили повістки, навіть секретарям. На четвертому – це те, що я бачив – закрили ліфт диваном оці, що прийшли, багато з них не представляються», – розповідає чоловік.

Виконувач обов’язків директора підприємства Олексій Ковальський говорить, що не був присутній тоді в офісі і знає лише, що якісь люди обшукували приміщення, вилучали техніку і не випускали людей з офісу, навіть до вбиральні.

Об’єктивною причиною може бути тільки одна – спроба вкрасти вихідні коди програм
Олексій Ковальський
«Тупо наїжджають на компанію. Об’єктивною причиною, на мою думку, може бути тільки одна – спроба вкрасти вихідні коди програм», – вважає Ковальський.

Без вихідного коду не можна нормально підтримувати сервіс, виправляти помилки і додавати нові функції, розповів Радіо Свобода IT-експерт Сергій Винниченко. Тому зазвичай замовник програми отримує вихідний код.

Перевірки фірми проводяться за рішенням суду – речник МВС

Те, що «Арт-майстер» перевіряє міліція, підтверджує речник МВС Сергій Бурлаков. «В рамках розслідування кримінального провадження проводяться обшуки, санкціоновані Печерським судом Києва, провадження розслідується за трьома статтями Кримінального кодексу стосовно посадових осіб», – зазначає Бурлаков.

За його словами, керівництво фірми звинувачують у зловживанні службовим становищем, заволодінні майном та незаконному втручанні у роботу комп’ютерних систем та мереж. Однак, зауважує він, інформацію про те, чи справді людей не випускають з приміщення, він не може ані підтвердити, ані спростувати.

Станом на пів на четверту дня в офісі все ще перебували люди в цивільному, кореспондента Радіо Свобода всередину не пустили, але співробітники по одному вже мали можливість залишати приміщення. Присутні люди в цивільному відмовлялись представитись і не дозволили поспілкуватися зі слідчим.

Для того, щоб дати правову оцінку ситуації, потрібно бачити документи, але все тут схоже на використання адмінресурсу для перерозподілу влади і фінансових потоків, каже адвокат Сергій Данилов.

«Як вони можуть себе захищати? В судах. Якщо самі правоохоронці проводять слідчі дії на їхньому полі, на їх території, то лишається єдиний засіб – суди», – зауважує адвокат.

Міністр юстиції Олена Лукаш заявила 15 жовтня, що досудовим слідством вже встановлено, що колишні службові особи держпідприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції за попередньою змовою з керівництвом фірм-розробників програмного забезпечення втілили схему розкрадання державних коштів, яка полягала в заволодінні коштами, що надходили на рахунки «Інформаційного центру» за користування послугами Державних та Єдиних реєстрів у період із 2000 по 2013 роки. За цей час вони, за даними Лукаш, отримали понад 400 мільйонів доларів США. Програмісти, однак, називають у 5 разів меншу суму і звинувачення заперечують.

Робота 12 Державних реєстрів зупинилась 1 жовтня. У Міністерстві юстиції повідомили, що це відбулось через несанкціоноване втручання в роботу комп’ютерних мереж державного підприємства «Інформаційний центр» з метою приховування розкрадання коштів. Втім, компанія-розробник «Арт-мастер» заявляє, що реєстри «зупинились», бо Мін’юст не виконував фінансові зобов’язання перед розробниками з 1 січня і заборгував фірмі близько 76 мільйонів гривень. Тому 1 жовтня термін дії ліцензійних ключів програмного забезпечення не був подовжений, що і призвело до зупинки роботи реєстрів.
  • Зображення 16x9

    Анастасія Москвичова

    Із Радіо Свобода – з 2011 року, з 2013-го до 2020-го – як штатна мультиплатформна журналістка. Спеціалізуюся на соціальній тематиці. Створювала і вела радіопрограму «Право на дію» про права людини та громадський активізм (у 2016–2018 роках), що виходила на «Ера FM».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG