Президент Росії Володимир Путін підписав закон, за яким «близьких родичів та знайомих» тих, хто скоює теракти, зобов'яжуть відшкодувати збитки і матеріальні, і моральні.
Крім того, закон дозволяє владі накладати арешт на майно друзів і родичів бойовиків і підозрюваних у таких злочинах, а також передбачає позбавлення волі на строк до десяти років для осіб, «засуджених за навчання терористичній діяльності».
Повернення до сталiнських часiв?
Експерт із Північного Кавказу, глава паризького Центру кавказьких досліджень Майрбек Вачагаєв вважає такий закон цілком закономірним у контексті дій російської влади останнього часу.
Це повернення в 1930-і роки, коли Сталін виступав за колективну відповідальність за скоєні злочиниМайрбек Вачагаєв
Тактику переслідування родичів можливих терористів уже давно застосовують в російських регіонах Чечні та Інгушетії. За словами фахівців, поняття «родичі» й «близькі знайомі» в переважно мусульманських республіках Північного Кавказу є ширшим, ніж у решті Росії й означає по суті клан.
Від м'яких превентивних заходів до суворих?
На думку засновника і керівника сайту Аgentura.ru Андрія Солдатова, ухвалення подібних законодавчих норм свідчить про те, що російська влада перейшла від м'яких превентивних заходів до суворих.
За останній рік через те, що наближається Олімпіада, силовики стали посилювати підхід до того, як вирішувати проблему боротьби з тероризмомАндрій Солдатов
Російські урядовці схвалюють підписаний Володимиром Путіним закон, наголошуючи на тому, що загроза тероризму залишається актуальною для Росії.
Особливого значення їй надає наближення зимової Олімпіади, яка має відкритися у Сочі вже 7 лютого наступного року. Сочі розташоване неподалік найбільш неспокійного російського регіону – Північного Кавказу. Побоювання, що тероризм може перешкодити зимовій Олімпіаді у цьому місті посилилися після того, як терористка-смертниця з Дагестану наприкінці жовтня нинішнього року підірвала автобус у Волгограді, убивши шістьох і поранивши 30 осіб.