– Пане Ослунд, на думку аналітиків у Києві, Росія відверто погрожує українському керівництву, що якщо воно не вживе сили для придушення протестів, грошей Москва більше не дасть. В разі зміни влади у Києві, що новий уряд зміг би протиставити цим погрозам?
– Звичайно, Росія припинить фінансову допомогу Україні, якщо зміниться влада. Але нічого страшного в цьому немає. Ця допомога шкодить Україні, тому добре, що вона припиниться.
Наступним фактором тиску на Україну є газ. Росія зупиняла його постачання двічі, у 2006 та 2009 році. Якщо вона зробить це ще раз, вона втратить значну частину свого ринку в Росії. Тому, я не думаю, що це дуже ймовірно.
Залишаються ще торгові санкції. Близько чверті українського експорту надходить до Росії. З цього експорту, близько третини є продуктами сільського господарства, які можна продати з легкістю будь-де у світі, включно з Європейським союзом, який, згідно з угодою про асоціацію, відкриває свій ринок для українських сільськогосподарських продуктів. Ще одна третина – продукти металургії. Тут буде складніше, будуть втрати на перехідному періоді, бо ці товари продаються на ринку у великих кількостях, і потребують довгострокових контрактів. Втрати будуть пов’язані з пошуком нових довгострокових покупців.
І третя категорія товарів – продукція військово-промислового комплексу. Йдеться про мотори до літаків, складові ракет, які Росія використовує для своєї продукції. Сумніваюся, що Росія буде блокувати цю групу товарів.
– Що могла б зробити Європа для того, щоб допомогти Україні в цей період?
ЄС дасть Україні набагато кращий доступ до європейських ринків
– Росія підштовхує президента України Віктора Януковича до силового сценарію. Яка Москві та українській владі економічна вигода від нього?
Метою президента Путіна є показати, що Україна не зможе досягти успіху