Доступність посилання

ТОП новини

Молдова спокушає Придністров’я безвізовим режимом з ЄС


Довгі черги за паспортами у східному молдавському селищі Варниця явище досить нове. Варниця розташоване неподалік від адміністративного кордону з відокремленим від Молдови проросійським регіоном Придністров’я. Більшість людей у черзі – жителі сепаратистського анклаву, де ще зовсім недавно молдавський паспорт мало кого цікавив.

Нинішнє прагнення отримати молдавський паспорт показує, що спроби уряду Молдови повернути свою відколоту провінцію можуть увінчатися успіхом.

Так, Радіо Свобода поспілкувалося с жінкою, яка вирішила не називати своє ім’я. Вона стояла в черзі на отримання молдавського паспорту.

«Ми хочемо записатися. У п'ятницю 200 чоловік було. Я з двома дітьми просиділа – не потрапила. Сьогодні з пів на восьму сиджу, і невідомо. У пів на восьму була вісімдесят шоста. Зараз не знаю, пройду сьогодні, не пройду. Теж, ось, сиджу і переживаю. Діти вдома маленькі закриті».

З початку минулого року майже вісім тисяч жителів Придністров'я перетнули адміністративний кордон з Молдовою з метою подати документи на молдавське громадянство і біометричний молдавський паспорт. За словами кишинівських чиновників, документи подає близько двох тисяч жителів Придністров'я щомісяця.

Починаючи з 28 квітня громадяни Молдови, що володіють новими біометричними паспортами, можуть у безвізовому режимі відвідувати 26 європейських держав, що входять до Шенгенської зони. Це один з перших і найбільш привабливих плодів політики коаліційного уряду, спрямованої на євроінтеграцію.

За словами співробітниці кишинівського аналітичного центру «Експерт-Груп» Вікторії Влад, в перший же місяць 40 тисяч молдован відвідали ЄС, що на 20 відсотків більше, ніж за той же період минулого року.

Уряд Молдови веде політику повернення Придністров'я

Кишинівський уряд веде політику повернення Придністров'я назад до Молдови, намагаючись переконати його жителів у перевагах євроінтеграції. Достукатися до жителів регіону через жорсткий інформаційний контроль, здійснюваний адміністрацією Придністров'я, не так вже просто. Багато з менш очевидних аргументів на користь євроінтеграції залишилися непоміченими. Однак можливість безвізового пересування країнами ЄС виявилася вкрай привабливою.

«У мене молдавський паспорт був закордонний, зараз закінчився термін дії, – говорить Оксана, студентка з Придністров'я. – Я буду робити біометричний. Він на десять років. Так вигідніше. Сподіваюся виїжджати за кордон. Я закінчую зараз навчання і сподіваюся виїжджати працювати і відпочивати».

Кишинів намагається, наскільки можливо, полегшити процедуру отримання молдавського паспорта для жителів Придністров'я. Наприклад, свій перший паспорт вони отримають безкоштовно.

Однак паспортний стіл у Варниці знаходиться на околиці міста і добратися туди громадським транспортом непросто. Зростаючі черги обслуговуються лише двома віконцями. Люди скаржаться, що ситуація не краще і в інших паспортних столах по всій країні.

Так, офіс омбудсмена з прав людини в Молдові повідомляє, що дві третини скарг, що надійшли від жителів Придністров'я, стосуються саме процесу отримання паспорта.

Метеріал підготували Каріна Максимова та Анна Шаманська.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG