Доступність посилання

ТОП новини

Росія змирилася з ратифікацією Угоди про асоціацію між Україною і ЄС?


©Shutterstock.com

Київ – 16 вересня Верховна Рада та Європейський парламент планують синхронно ратифікувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Петро Порошенко запевнив, що «жодна крапка парафованої і підписаної Угоди не змінюється». Частина українських експертів погоджується з президентом, вважаючи, що Росії не вдалося загальмувати євроінтеграцію України. Натомість інші фахівців констатують – і Київ, і ЄС піддалися тиску Москви.

Політичну частину Угоди про асоціацію із ЄС Україні вдалося підписати 21 березня нинішнього року. Економічну частину угоди – 27 червня.

Того ж дня Євросоюз підписав також відповідну угоду з іншими пострадянськими країнами – Молдовою та Грузією. І парламент Молдови вже 2 липня ратифікував її, а 18 липня це зробив і найвищий законодавчий орган Грузії.

А в Україні до ратифікації дійшло тільки зараз. Така затримка дала привід деяким критикам нинішньої української влади стверджувати, що це відтермінування (хотіли того чи ні натхненники таких дій) грало на руку президентові Росії Путіну. Депутат від фракції «Батьківщина», колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк зазначав, що затягування цього процесу шкодило не лише інтересам України, а іміджу президента Порошенка.

Путін робить все для того, аби затягнути процес ратифікації Україною угоди про євроасоціацію. На мою думку, такий сценарій є не просто небажаним, а навіть шкідливим для інтересів України
Борис Тарасюк

«Президент Росії Путін робить все для того, аби затягнути процес ратифікації Україною угоди про євроасоціацію. На мою думку, такий сценарій є не просто небажаним, а навіть шкідливим для інтересів України», – заявив в ефірі Радіо Свобода Борис Тарасюк.

Однак напередодні президент Порошенко таки вніс до Верховної Ради законопроект про ратифікацію Угоди про асоціацію з Євросоюзом. І при цьому глава держави запевнив, що «Угоду …буде імплементовано з першої хвилини після ратифікації, де-факто – це програма реформ у країні».

За його твердженням, «жодна крапка, жодна кома, жодне слово від погодженої, парафованої і підписаної Угоди не змінюється».

А за кілька днів до цього у Брюсселі відбулася тристороння зустріч представників України, ЄС та Росії, на якій домовилися до кінця наступного року відкласти тимчасове застосування частини про зону вільної торгівлі Угоди про євроасоціацію, яке б стосувалося обох сторін. (Політичної частини Угоди це рішення не стосується). Натомість ЄС вирішив продовжити термін дії односторонніх торговельних преференцій для України до кінця 2015 року. Ці домовленості також передбачають, що Україна і Росія продовжать режим преференцій у рамках зони вільної торгівлі СНД. Напередодні міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв заявив, що Росія прагне юридично закріпити досягнуті домовленості щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, повідомляє російська агенція «РІА Новості».

«Нам треба виграти час і підготуватися»

Український політичний експерт Вадим Карасьов не вважає відкладення ратифікації Угоди про асоціацію кроком на догоду Росії. Навпаки – Євросоюз пішов на зустріч Києву. Адже Україна має змогу вільно, без мит здійснювати експорт у держави ЄС і при цьому зберігається режим вільної торгівлі з Росією і державами Митного союзу. І наразі є митний захист українського ринку від конкурентоздатних європейських виробників.

Нам треба навчитися – або торгувати в умовах високого митного бар’єру з Російською Федерацією, або взагалі переорієнтовувати свої торговельні, промислові зв’язки
Вадим Карасьов

«Європа пішла нам на зустріч – на догоду Україні. Нам треба виграти час і підготуватися до того, щоб відкрити свій ринок для європейських виробників. Нам треба навчитися – або торгувати в умовах високого митного бар’єру з Російською Федерацією, або взагалі переорієнтовувати свої торговельні, промислові зв’язки від Росії на ринки Європейського Союзу або ринки третіх держав», – вважає Вадим Карасьов.

«Європа, Росія і навіть Україна зацікавлені у співпраці у певних економічних питаннях»

Тим часом інший політичний експерт Олеся Яхно у коментарі Радіо Свобода зауважила, що Росія не відступає від своєї мети якщо не заблокувати, то бодай загальмувати євроінтеграцію України. З іншого боку, і Київ, і ЄС не готові повністю порвати стосунки з Москвою, навіть, незважаючи на дії російських військових на Донбасі й анексію Криму.

Європа, Росія і навіть Україна зацікавлені у співпраці у певних економічних питаннях. І тут, я думаю, навіть може бути віднайдена певна компромісна позиція
Олеся Яхно

«Європа, Росія і навіть Україна зацікавлені у співпраці у певних економічних питаннях. І тут, я думаю, навіть може бути віднайдена певна компромісна позиція. Позиція з певних питань», – не виключає Олеся Яхно.

Раніше Москва заявляла, що у разі двостороннього запровадження угоди про зону вільної торгівлі між Україною і ЄС, європейські товари зможуть потрапляти на російський ринок і погрожувала запровадити тарифи на імпорт українських товарів.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG