Київ – Служителі Феміди, котрі засуджували майданівців за сумнівними звинуваченнями, досі не поплатилися за це своїми робочими місцями. Адже ніхто з постраждалих не поскаржився і не написав заяву на своїх кривдників, кажуть адвокати. Вища кваліфікаційна комісія суддів України відкрила дисциплінарні справи проти 28 суддів, втім карати їх потрібно за Кримінальним кодексом, наголошують захисники.
19-річний Данило Окулов із Сімферополя гортає папку зі своєю судовою справою. Вночі 20 січня декілька людей в цивільному затримали його на Подолі, нібито за участь у заворушеннях на Грушевського.
«Біля нас зупиняється колона з п’яти авто. Я опиняюсь між першою і другою. З них виходять чоловіки в цивільному. Як потім нам розповідали, все це були співробітники міліції. Криком вони вимагали документи, але не чекаючи жодної реакції, нас скрутили і розіпхали по машинах», – пригадує хлопець.
22 січня суддя Оболонського районного суду Микола Місечко призначив Данилу домашній арешт. Лише у березні хлопця амністували.
«Було абсолютно видно, як і по слідчих, так і по суддях, що це люди, які не керуються власною логікою. Людина, яка виконує те, що йому сказано, абсолютно нещасна, його це може не тішити, але він нічого не може з цим зробити. Мій суддя – це пишуча машинка, що видає рішення одне за одним. Я вважаю його шматком загального зла», – каже Данило.
«На нас вже були готові рішення суду» – Сергієнко
А от Денису Сергієнку пощастило менше. 23 січня на автомайданівців напав «Беркут». Машину потрощили, а самого чоловіка жорстоко побили. Потому – ще близько двох годин знущалися в Маріїнському парку.
Це важко навіть назвати звірством, якась нелюдськість. Навіть з ворогами так ніхто не поводитьсяДенису Сергієнку
«Це важко навіть назвати звірством, якась нелюдськість. Навіть з ворогами так ніхто не поводиться. В них були якісь збочені, грубі еротичні фантазії. В результаті у мене була перебите перенісся, струс мозку, розрив м’яких тканин голови, двостороннє запалення легень, перебита рука, травма ноги. У мене був такий колір шкіри, як у баклажану», – каже він.
Судове засідання Денис Сергієнко пригадує як щось дуже миттєве. Буквально за кілька хвилин його оголосили винним у масових заворушеннях і присудили два місяці арешту.
«Ніхто не міг вплинути, ні депутати, ні будь хто інший. На нас вже були готові рішення суду. Нас затримали з 4:45, а в 12 годині ночі вже було готове рішення суду призначити мені міру запобіжного засобу взяття під вартою на 2 місяці», – каже автомайданівець.
Радіо Свобода навідалось до суддів Данила Окулова та Дениса Сергієнка. Вони з Оболонського районного суду міста Київ – Микола Місечко та Юлія Бевзенко. Ми пересвідчились: ці служителі Феміди працюють досі. Хоча Вища кваліфікаційна комісія суддів раніше відкривала проти них дисциплінарні провадження.
Судді Майдану більше заслуговують не на люстрацію, а на кримінальну відповідальність, вважає координатор адвокатів Небесної Сотні Тарас Гаталяк. Для цього, активісти повинні публічно свідчити проти своїх «кривдників у мантіях».
«Перше, потрібно якнайшвидше написати заяву про злочин побиття активістів Майдану, а друге це роль Генеральної прокуратури. Вона повинна порушити справу по 375-й статті Кримінального кодексу про винесення завідомо неправосудного рішення. Те саме стосується прокурорів та слідчих МВС. Спершу вони повинні понести кримінальну відповідальність, а тоді можна буде паралельно вести мову і про люстрацію, і про звільнення», – каже Гаталяк.
Термін, упродовж якого можна люструвати суддів за справи проти активістів і учасників Євромайдану, спливає 12 грудня, – нагадує адвокат. Він сподівається, що до цього часу у постраждалих не зникне інтерес карати своїх кривдників у мантіях.