Доступність посилання

ТОП новини

Україна опинилася у «топ-5» країн, небезпечних для журналістів


Цього року в Україні загинуло 6 журналістів, що поставило країну на третє місце в антирейтингу «Репортерів без кордонів». Україна посіла перше місце серед країн, де викрадалися журналісти. Серед викрадених та безпідставно утримуваних є як іноземці, наприклад, італійці Поль Гого та Коссімо Аттанасіо, білорус Дмитро Галка, американець Саймон Островський, так і українці, наприклад, Настя Станко та оператор Ілля Бескоровайний. Журналіст каналу «Еспрессо ТВ» Єгор Воробйов провів у полоні майже 40 днів.

«Раніше «Репортери без кордонів» казали, що нашавійна дуже небезпечна. Небезпечніше навіть за війну у Сомалі. Відчув це на собі. До журналістів сепаратисти ставляться гірше ніж до військових. Це пов’язано з тим, що, по-перше, і вони, і багато хто вважає, що журналісти їздять на війну, щоб заробляти гроші. По-друге, вони вважають, що саме через нас війна відбулась, оскільки ми – засоби масової інформації – впливали на людей, які згодом пішли воювати. Там є така ієрархія: лояльніше за все ставляться до військових, гірше до журналістівта волонтерів, найгірше до батальйонів нацгвардії», – заявив Єгор Воробйов.

Американська журналістка Сейбра Айрес зараз працює у Донецьку. Каже – журналістам дуже складно виконувати свої професійні обов’язки на Сході України.

«Ситуація на сході України дуже небезпечна для журналістів і західних, і українських. Останнім часом – особливо для українських. До іноземної преси з початку конфлікту, мається на увазі з Криму, ставилися як до шпигунів. Найбільша небезпека для нас зараз – це потрапити під артобстріл. Цей ризик зараз набагато більший, ніж бути заарештованим «ДНР». Для українських журналістів дуже складно, майже неможливо працювати на сході. Це дуже велика проблема для України, оскільки більшість з того, що відбувається тут невідомо широкому загалу через брак інформації. Багато людей тут, на сході, вважають себе українцями. Гуманітарна криза тут набирає великих обертів», – відзначила Сейбра Айрес.

Порівнюючи умови роботи журналістів з попередніми роками, Єгор Воробйов вважає, що сьогодні ситуація змінилася на краще.

«З 2010 по 2013 рік була тотальна цензура. Багато наших журналістів постраждало за ці роки. Були і викрадення, і побиття, і підпали машин. Це був найважчий час для роботи журналіста. Порівняти можна з 90-ми роками. Зараз в порівнянні з тим, що було рік півтора тому – ситуація звісно покращилася. В порівнянні за всі часи незалежності України. Скажімо так, журналісти стали більш сміливіші і більш вперто докопуються до суті. Тому робота стала складнішою, але це вже більше схоже на журналістику».

З ним погоджується і Сейбра Айрес.

«Ситуація в журналістиці змінилась. Особливо після Майдану. Виходячи з мого досвіду роботи в Україні, зараз ситуація з отриманням інформації від урядових структур суттєво змінилася на краще», – додала вона.

Звіт «Репортерів без кордонів» констатує: за останні 10 років у світі було вбито 720 журналістів. За останній рік на третину зросла кількість викрадених репортів, з яких 40 досі є заручниками. Також, у порівнянні з минулим роком на 106% зросла кількість журналістів, які були змушені втекти зі своїх країн через свою діяльність.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG