Доступність посилання

ТОП новини

Перемови з маріонетками не мають ніякого сенсу – Огризко


Перемови щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі не дають результату. Градус протистояння росте

Київ – Мінський формат переговорів про врегулювання ситуації на сході України приречений на провал, тому варто змінити склад контактної групи, заявляють експерти. Вони кажуть, що успіх перемов напряму залежить від позиції Заходу і впливу санкцій на економіку Росії. Адже на фоні масштабного наступу бойовиків на Донбасі, зокрема потужних атак на позиції української армії поблизу Дебальцева, чергова зустріч контактної групи в Мінську не дала помітного результату.

Бої навколо Дебальцева тривають одночасно у кількох точках. Це і Вуглегірськ, і Чернухіно, Нікішино, й саме місто, яке з новою силою обстрілюють з артилерії. Бої тривають уже більше тижня. Бойовики захопили ініціативу і здобули кілька тактичних перемог, посунувши передові позиції української армії. Так, сепаратистам вдалось увійти і закріпитись у місті Вуглегірську.

За словами воєнного журналіста Андрія Цаплієнка, активність на частині інших напрямків ущухла, а це може означати, що бойовики переправили звідти значну частину техніки, аби завдати якомога сильнішого удару на дебальцівському напрямку. На думку журналіста, сепаратисти отримали наказ будь-що оточити місто, а з ним і значне угруповання українських військових.

«Упродовж, наприклад, дня обстріли тривали від четвертої до восьмої години безперервно. Обстріли міста, обстріли позицій. Співвідношення втрат наших і бойовиків незрівнянне. У кілька разів, а в деяких місцях в кільканадцять разів втрати бойовиків вищі від наших. Але вони не зупиняються. Отже, завдання їм поставлене – за будь-яку ціну захопити цей плацдарм, – повідомив журналіст.

Сепаратисти залишились без козирів – експерт

Та попри натиск, бойовикам наразі не вдалось замкнути кільце, відзначає Цаплієнко. Саме в цьому вбачає причину зриву чергового раунду перемов у Мінську професор і завідувач Кафедри зв’язків із громадськістю Московського державного інституту міжнародних стосунків, МҐІМО, Валерій Соловей. Історик на своїй стрінці у Фейсбук написав, що до дня, коли відбувалась зустріч, лідери бойовиків планували розбити українські війська під Дебальцевим.

Це мало б стати головним козирем під час зустрічі і змусити офіційний Київ піти на поступки, визнавши самопроголошені республіки. Однак, оскільки наступ затягнувся, то для тиску на представників України не було аргументів.

Учасники ж перемов оголосили про інші причини зриву чергової зустрічі контактної групи. Так, другий президент України Леонід Кучма заявив, що до Мінська не прибули лідери так званих народних республік Олександр Захарченко та Ігор Плотницький, які підписували Мінський меморандум цієї осені. А представники сепаратистів озвучили ультиматум, за яким українська сторона мала б припинити вогонь в одностороннього порядку і визнати лінію розмежування, яка існує сьогодні, а не була встановлена мінськими домовленостями 19 вересня.

Мінські домовленості є ширмою для Порошенка – лідер бойовиків

Лідери бойовиків, зокрема, Ігор Плотницький вимагають офіційного представника від Києва. Кучма, на їхню думку, не має такого статусу.

«Це не ми, це Київ не готовий до перемов. Це пан Порошенко метається туди сюди і не може прийняти остаточне рішення і зробити свій вибір. Судячи з усього, всі мінські домовленості – це всього лиш ширма, за якою пан Порошенко ховає свою невпевненість, нерозуміння, а, можливо, і щось більше», – заявив Плотницький.

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко переконаний, що мінські зустрічі не дадутьрезультату, оскільки за стіл переговорів замість сепаратистів повинні сісти представники Росії. Вони, на думку експерта, і приймають реальні рішення у конфлікті на Донбасі.

Переговори з сепаратистами є втратою часу – Огризко

Дипломат вважає за доцільне вести перемови у женевському форматі, який передбачає участь України, США та ЄС з одного боку, і Росії з іншого. А зустрічі «з людьми, які ні на що не впливають», називає втратою часу і самообманом.

«На ситуацію в разі перемов з Росією може вплинути те, що Росія відчує вплив санкцій на свою економіку, на ситуацію на внутрішньому споживчому ринку, на ситуацію з відтоком капіталів. А перемови з маріонетками не мають ніякого сенсу», – вважає Огризко.

2 лютого цього року лідери сепаратистів заявили, що знову готові продовжити діалог. Втім, поки що не було повідомлень про нову зустріч контактної групи.

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG