Доступність посилання

ТОП новини

У парламенті б’ються, щоб не голосувати?


Бійка в Верховній Раді, 3 березня 2015 року

Бійка за участі фракції Олега Ляшка не дала проголосувати за закони, що шкодять інтересам окремих суддів та бізнесменів –експерти й депутати

Київ – Депутати Верховної Ради, замість того, щоб голосувати у вівторок за врегулювання валютного та енергетичного ринків, побилися. Формальним приводом стала суперечка Олега Ляшка з Сергієм Мельничуком, який раніше вийшов з його фракції. Серед дійсних причин, на думку депутатів та експертів – спроба певних бізнесменів зірвати голосування за невигідні для них законопроекти в енергетичному, фінансовому та судовому секторах.

Законопроект про посилення контролю за перерахуванням валюти під час експортних та імпортних операцій презентувала у вівторок у Верховній Раді міністр фінансів Наталія Яресько. Він передбачає скорочення терміну на перерахування валюти за угодами, і обмежує можливість українського бізнесу навмисне тримати долари за кордоном, пояснила Наталія Яресько.

​Документ не набрав голосів через те, що у фракціях «Народного фронту» та «Блоку Петра Порошенка» в ньому побачили додаткові можливості для корупції. Долю законопроекту мали вирішити в обід на засіданні цих фракцій, а по обіді – переголосувати. Однак цього не відбулося через бійки за участі депутатів від «Радикальної партії Олега Ляшка» та позафракційних. Колишній член фракції «Радикальної партії» та екс-керівник батальйону «Айдар» Сергій Мельничук у сесійній залі почав сваритися з Олегом Ляшком, після чого на нього накинулися колишні однопартійці. Бійка перекинулася в кулуари, де народні депутати зруйнували прес-пойнт Верховної Ради. Радикали силою та стусанами змусили Мельничука вийти з парламенту.

Побилися «через фракції», чи щоб зірвати голосування?

Причина конфлікту – в тому, що Мельничук спробував приєднатися до депутатської групи «Воля народу», заявив після бійки Олег Ляшко. Він висунув Мельничукові й інші звинувачення.

Мельничук працює на ФСБ: зокрема, організовує блокування Міноборони. Він займається рейдерством, бере хабарі, підтримує злочинців, як-от директора «Укрспирту»
Олег Ляшко

«Депутат Мельничук, який носить у кишені мандат від Радикальної партії, зрадив виборців, зрадив країну. Він працює на ФСБ: зокрема, організовує блокування Міноборони. Він займається рейдерством, бере хабарі, підтримує злочинців, як-от директора «Укрспирту», – так пояснив причину бійки Олег Ляшко. Мельничук інциденту не коментував та не відповів на звинувачення, бо під час бійки депутати-радикали витіснили його з кулуарів парламенту.

У Раді сталася бійка депутатів
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

Очевидець бійки, позафракційний Володимир Парасюк зауважив, що фізичні конфлікти – специфіка українського парламенту, і що це є свідченням низької політичної культури.

«Специфіка українських депутатів – що в багатьох випадках на них діють тільки стусани (причому я кажу загалом, а не власне про Сергія Мельничука). В Україні немає парламентаризму. Нема політичної культури, тому ми бачимо бійки. Після наступних виборів прийде нове покоління політиків, і такі сутички припиняться. Але тоді український парламент стане більш нудним, таким, як зараз є парламенти ЄС», – прогнозує депутат.

Радіо Свобода спробувало зв’язатися з Сергієм Мельничуком. Але слухавку взяв його помічник і наголосив, що масової бійки не було, був «особистий конфлікт з Ляшком». За словами помічника, наразі з депутатом немає зв’язку, відтак прокоментувати події він не може.

Через бійку спікер Володимир Гройсман оголосив перерву. Однак по обіді виникла нова сутичка: Олег Ляшко побився з Ігорем Єремеєвим, керівником групи «Воля народу», звинувативши його в тому, що він погодився взяти Мельничука до своїх лав.

У законопроектах, які не ухвалили через бійку, зачіпають інтереси великого бізнесу – Палій

На засіданні парламенту, яке переривали, а потім перенесли через бійки за участі Олега Ляшка, мав розглядатися не лише законопроект про припинення валютних махінацій з експортом та імпортом. На порядку денному також були законопроекти про оборонне замовлення України та про поліпшення розрахунків за енергоносії. На думку політолога Олександра Палія, справжня причина бійок – не так перехід Мельничука до депутатської групи Єремеєва, як потреба окремих представників великого бізнесу зірвати ухвалення невигідних для них законів.

Це зрив голосувань, невигідних окремим олігархам. Пригадаймо, що Ляшко співпрацював із Льовочкіним, і може виконувати замовлення його фінансово-промислової групи, або групи Фірташа і групи Пінчука
Олександр Палій

«Це зрив голосувань, невигідних окремим олігархам. Пригадаймо, що Олег Ляшко співпрацював із Сергієм Льовочкіним, і може виконувати замовлення його фінансово-промислової групи, або групи Фірташа і групи Пінчука. Це тим більш імовірно, оскільки парламент мав розглядати законопроекти щодо обігу валюти в експортно-імпортних операціях, енергоресурсів та люстрації, – пояснює політолог. – Якщо ідеться про ринок енергоресурсів, все очевидно: тут переважають бізнес-інтереси Дмитра Фірташа та Ріната Ахметова».

У соцмережах виникли подібні версії парламентських подій.

​Іншу імовірну причину сутичок у парламенті озвучив депутат від «Народного фронту» Леонід Ємець, заступник голови парламентського комітету з правової політики та правосуддя. Він повідомив, що комітет терміново подав на розгляд парламенту законопроект про зняття недоторканності з окремих суддів, яких звинувачують у порушенні закону.

«Ми прийняли рішення комітетом, що Верховна Рада має розглянути ці питання на сьогоднішньому вечірньому засіданні о 16:00 першим питанням», ­– заявив журналістам депутат.

За його словами, через бійку, яка зчинилася в парламенті, «в суддів є час до завтра, щоб накивати п’ятами». Леонід Ємець не виключає, що парламент розгляне питання суддів на наступному засіданні, і сподівається, що у цей час їм не дадуть виїхати з України.

Раніше голова Верховного суду Ярослав Романюк дав згоду на арешт суддів Печерського суду Оксани Царевич, Сергія Вовка і Віктора Кицюка. Однак правоохоронні органи отримають таке право тільки після рішення парламенту.


На цю ж тему:

03.03.2015
Бійки у Верховній Раді – це погано, але перевага над Держдумою Росії?

«Така крапля дьогтю в нашому парламенті все ж не робить його гіршим, ніж ситуація в російській Держдумі» – експерт далі
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG