Доступність посилання

20 Січень 2018, Київ 03:48

Пакистан вирішує, чи брати участь в інтервенції в Ємені


Пакистанські активісти вигукують гасла на підтримку уряду Саудівської Аравії в Ісламабаді, 30 березня 2015 року

Інтервенція в Ємені може оголити внутрішній фронт, а відмова ризикує підірвати стратегічне партнерство з Саудівською Аравією

Пакистан має вирішити, чи брати йому участь в інтервенції проти шиїтських хуситських повстанців у Ємені, яку очолює Саудівська Аравія. Коаліція під керівництвом Саудівської Аравії вже протягом тижня проводить авіанапади на позиції повстанців у Ємені, яких підтримує Іран. Повстанцям тим часом вдалося захопити значні території країни, включно зі столицею Санаа. У понеділок Пакистан планує провести спеціальне засідання парламенту, щоб відповісти на прохання Саудівської Аравії про надання військової допомоги.

Пакистан постав перед дилемою. Якщо він відмовить Саудівській Аравії, це може викликати невдоволення стратегічного партнера, а якщо надасть війська для придушення повстання в Ємені, то може оголити власні позиції вдома, де Ісламабад веде збройну боротьбу з бойовиками. В країні розгорнулися дебати між сунітськими релігійними угрупуваннями, які виступають на підтримку закордонної воєнної місії та громадськими активістами, які говорять, що участь у збройному конфлікті за кордоном лише збільшить розлам між різними групами всередині країни. Шиїти становлять приблизно 20% населення Пакистану і участь у придушенні повстання одновірців у Ємені може розпалити внутрішні пристрасті у Пакистані.

Колишній генерал, а нині впливовий воєнний коментатор Талат Масуд говорить, що армія може не витримати потрійного навантаження, адже вона не лише веде боротьбу з бойовиками всередині країни, але і має утримувати баланс сил на кордоні з Індією, регіональним суперником Пакистану. Головне, на його думку, дати відсіч внутрішнім ворогам.

Внутрішні конфлікти потрібно вирішувати всередині країни, а не за допомогою втручання іноземних країн
Талат Масуд

«Найбільша небезпека для Пакистану походить зсередини, наші військові мають забагато завдань. Внутрішні конфлікти потрібно вирішувати всередині країни, а не за допомогою втручання іноземних країн», – вважає він.

Також Пакистан боїться бути втягнутим в етнічні та релігійні протистояння між різними гілками ісламу, які представляють регіональні суперники – Іран та Саудівська Аравія.

Чи ризикне Пакистан стратегічним партнерством?

З іншого боку, відмовити Саудівській Аравії, яка надає велику фінансову підтримку Пакистану, також буде нелегко. Лише минулого року країна отримала допомоги на суму понад півтора мільярди доларів у формі дешевої нафти і кредитів. Також прем’єр-міністра Пакистану зв’язують і особисті зв’язки з саудитами, наголошують місцеві оглядачі. Адже коли Наваза Шаріфа скинули в результаті військового заколоту, він знайшов притулок саме в Саудівській Аравії.

Пакистан зобов’язаний перед Саудівською Аравією впродовж 30 чи 40 років, а для Шаріфа – це ще і особисті порахунки
Мухамад Такі

«Пакистан зобов’язаний перед Саудівською Аравією впродовж 30 чи 40 років, а для Шаріфа це ще і особисті порахунки», – говорить політичний аналітик з Ісламабаду Мухамад Такі.

На його думку, Саудівська Аравія може обмежити свою допомогу Пакистану на знак покарання за його відмову взяти участь у воєнній операції в Ємені. Але, навряд чи до цього дійде, адже в минулому Пакистан вже надавав свою військову допомогу саудитам через виняткову важливість для себе цих стратегічних стосунків.

Над матеріалом працювали Марія Щур та Frud Bezhan

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG