Доступність посилання

ТОП новини

«Україна і Польща демонструють унікальні можливості» – експерт


Президент України Петро Порошенко (праворуч) та президент Польщі Броніслав Коморовський. Київ, 8 квітня 2015 року

Президент Польщі Броніслав Коморовський перебуває з офіційним дводенним візитом в Україні

Київ – Президент Петро Порошенко заявляє, що суттєво підвищилися шанси направлення в Україну миротворчої місії ООН і ухвалення відповідного рішення Радою безпеки ООН – питання тижнів. Він про це сказав у середу під час спільної прес-конференції з президентом Польщі Броніславом Коморовським, який з дводенним візитом перебуває в Україні. А в четвер має відбутися перший в історії виступ президента Польщі в українському парламенті. Крім того, програма візиту Броніслава Коморовського в Україну значною мірою присвячена 75-річчю «катинського злочину».

«Україна і Польща демонструють унікальні можливості» – експерт
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У середу президент Польщі Броніслав Коморовський і його дружина Анна прибули до України з дводенним офіційним візитом. Броніслав Коморовський зустрівся з президентом України Петром Порошенком, який повідомив, що Польща надасть Україні кредит розміром 100 мільйонів євро для проведення реформ в енергетиці та облаштування кордону.


Коморовський також зазначив, що «з української території мають бути виведені іноземні війська, техніка, проведені чесні, визнані всім світом, вибори і має бути звільнений Крим».


Також Порошенко і Коморовський обговорили питання введення миротворців на Донбас, продовження санкцій стосовно Росії, використання Україною польського досвіду щодо децентралізації влади, військові питання та питання безпеки.

Президент Петро Порошенко наголосив, що Україна розраховує на збільшення польської присутності у Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ, яка зараз відіграє надзвичайно важливу роль у деескалації конфлікту на Донбасі, а також додав, що останнім часом суттєво підвищилися шанси направлення в Україну миротворчої місії ООН. І, за його словами, ухвалення рішення Ради безпеки ООН – питання тижнів.

«Польсько-українська дружба зміцнюється у складних умовах» – Коморовський у Києві
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00


У свою чергу Броніслав Коморовський заявив, що Україна може здобути безвізовий режим із ЄС і має право клопотати про членство в Євросоюзі.

«Виступ Коморовського у Верховній Раді свідчить про особливі стосунки»

Вадим Карасьов
Вадим Карасьов

У четвер о 10:00 президент Польщі планує виступити перед українським парламентом. Це буде перший в історії виступ президента Польщі в українському парламенті. І це свідчить про особливі стосунки та особливе стратегічне партнерство Польщі та України, говорить політолог Вадим Карасьов. Він припускає, що у Верховній Раді України Коморовський говоритиме про досвід проведення польських реформ, які починалися теж із шокової терапії.

«Але при цьому він буде наголошувати на тому, що Польща пройшла той найскладніший шматок реформ, якраз спираючись на консолідацію політичної системи, солідарність правлячого класу, безальтернативним курсом на вступ до НАТО і на членство в Європейському союзі. Це буде означати ще тіснішу співпрацю Польщі й України і створення такого геополітичного тандему в новій Східній Європі за участю України і Польщі, до якого можуть долучитися країни менші за розміром, хоча не менш важливі за зовнішньополітичним статусом: та ж Литва, країни Балтії, в перспективі Білорусь, Грузія та інші», – зазначив політолог.

Сам Коморовський кілька днів тому в ефірі «Польського радіо» наголосив, що без реформ криза «з’їсть Україну».

Глава польської держави під час візиту до України також планує зустрітися з прем’єр-міністром та головою Верховної Ради України.

«Примирення після непростих сторінок історії»

Євген Магда
Євген Магда

А вже опівдні президенти України і Польщі будуть вшановувати 75-річчя «катинського злочину». Вони планують відвідати Національний історико-меморіального заповідник «Биківнянські могили», де поховано майже 3,5 тисячі польський військовополонених офіцерів – а це фактично шоста частина від усіх полонених поляків – жертв НКВС, яких за наказом Кремля розстріляли в 1940 році. Переважна більшість польських офіцерів полягло в Катинському лісі в Смоленській області Росії, але туди, каже політолог Євген Магда, президент Польщі довго ще не поїде.

Той факт, що обом країнам вдалося взяти на озброєння формулу «прощаємо і просимо пробачення» – дуже важливо
Євген Магда

«Польські офіцери були розстріляні не лише на території Катині, а й у Биківні. Плюс 5 років тому розбився літак зі значною частиною польської еліти на підльоті до Смоленська. Я думаю, що нога польських керівників протягом тривалого часу не ступить на російську землю. Крім того, Україна і Польща демонструють без перебільшення унікальні можливості до примирення після непростих сторінок нашої історії. Але той факт, що обом країнам вдалося взяти на озброєння формулу «прощаємо і просимо пробачення» – дуже важливо, тому що це справді європейська формула, яка працює, скажімо, у відносинах Франції-Німеччини, Німеччини і Польщі».

Сам Коморовський сказав, що в Биківні будуть вшановувати жертв підступної імперської політики. А згадуючи вбитих у Катині, він думає про сучасні акти агресії і сучасні злочини, зокрема це стосується агресії Росії на сході України.

«Ми відчуваємо, що нова ситуація на схід від наших кордонів вимагає від нас не тільки зосередженості й рішучості, а й національної солідарності. Ця ситуація вимагає від нас послідовності у будуванні світу шляхом примирення сусідніх народів зі складною і болючою історією. Вона також вимагає співпраці між державами вільних громадян. Вимагає в ім’я історичної пам’яті та в ім’я майбутнього», – зазначив президент Польщі.

У Биківні з нагоди 75-ї річниці «катинського злочину» візьмуть участь сотні поляків.

Як повідомляє сайт президента Польщі, візит Коморовського до України стане його останньою офіційною поїздкою перед президентськими виборами, що відбудуться 10 травня.

Поляків, похованих у Биківні, знайшли їхні нащадки
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:01 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG